Tradiční festival dechové hudbyFIJO otestuje novou pěší zónu v Chebu. Mnozí lidé pochybují, že se tak velký průvod plný hudebníků a mažoretek vůbec proplete netradičně a moderně zrekonstruovaným bulvárem. Velké pochybnosti mají i co se týče nového monumentu. Podle mnohých z nich tam není dostatek místa. Chebský místostarosta Michal Pospíšil však jejich obavy vyvrací.

„Nejsem si jistý, že průvod plný lidí bez problému projde pěší zónou a pak kolem monumentu,“ řekl Zdeněk Jirásek z Chebu. „Nově opravená pěší zóna je sice nádherná, ale myslím si, že je příliš atypicky řešená a že se budou muset hudebníci a mažoretky vyhýbat sloupovému osvětlení a sedacím soupravám. O monumentu ani nemluvím. Zdá se mi, že mezi Bránou času a okolními budovami není dostatek místa pro tak velký průvod,“ kroutil nevěřícně hlavou Jirásek.

„Určitě to bude zkouška toho, jak bude pěší zóna vyhovovat pro podobné akce,“ uvedl místostarosta Pospíšil. „VeFIJU vidím symboliku toho, že se právě dokončila druhá etapa rekonstrukce pěší zóny. Ještě nás čeká třetí etapa, ale půjde jen o opravu ulice Májová. OrganizátořiFIJA počítají s tím, že průvod půjde zřejmě z ulice Komenského kolem Prioru a povede směrem k náměstí. Vyhnou se tak pro ně konfliktnímu rozmístění laviček a osvětlení,“ dodal Pospíšil. Na štábuFIJA prodiskutoval i nový monument na konci pěší zóny. Technickou dokumentaci dodalo oddělení investic a podle všeho by neměl artefakt celému průvodu nijak bránit v přechodu z pěší zóny na náměstí.

Najdou se však i tací, kteří věří, že průvod projde bez problémů. „Nemyslím si, že by měli mít účastníci nějaké potíže,“ řekl Cheban Jan Novák. „Řekl bych, že je pěší zóna dost široká a asi nebude problém případně nábytek odsunout. A monument jim snad taky nebude vadit.“