Tak lze hodně stručně popsat zrod známých křišťálových glóbů, které si i letos objednali v proslulé sklárně Moser pořadatelé karlovarského mezinárodního festivalu.

Výrobu skleněných koulí má na starost mistr Radek Vachoušek, který se se sklářskou píšťalou dovedně otáčí v Moseru už dvacátým rokem.

„Hlavně si musím dávat pozor na vady skloviny, když ji naberu a vidím, že je špatná a nemá žádnou budoucnost, je lepší ji rovnou zahodit. Byla by to škoda práce," líčí začátek výroby sklář s tím, že před samotným procesem musí sklovinu důkladně připravit přes noc taviči v pecích.

Z deseti vyrobených glóbů se někdy jen polovina dostane k finálnímu dokončení. „Musíme pořádně vybírat, sklo musí být absolutně čisté," vysvětluje Hana Wollerová z marketingového oddělení karlovarské sklárny, proč ne všechna díla doputují až k brusiči. Proces přerodu horké skloviny do žádoucího tvaru trvá podle Vachouška dvacet až třicet minut.

Právě za tuto dobu musí pomocí formy, takzvaného svaláku, píšťaly a svých zkušeností budoucí cenu doladit.

„Ke sklu je třeba přistupovat s citem, mazlit se s ním, hlavně ne silou," popisuje svou práci dlouholetý sklář.

Poté přijde na řadu chlazení koulí. To běžně trvá dvacet čtyři hodin.

„Koule pak putují do brusičské dílny, kde dostávají konečnou podobu a přilepíme je k sošce," doplnila Wollerová.

Kdyby si mohl sklářský mistr vybrat, v rukách koho by „jeho" cena skončila, dostal by ji nějaký akční hrdina. „Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone nebo Tom Cruise. Z českých herců určitě Liška," vyjmenoval s úsměvem Vachoušek.

Moser letos připravuje dohromady devatenáct cen.

„Devět zlatých a deset stříbrných křišťálových glóbů," upřesnila Wollerová s tím, že sošky jsou 42 centimetrů vysoké a váží pět kilogramů. (mák)