Rozpočtu Domova svaté Zdislavy pro matky s dětmi, jehož zřizovatelem je Farní charita v Aši, se ulehčí. Město Františkovy Lázně totiž tomuto zařízení darovalo šek v hodnotě 25 tisíc korun.

„O finančním daru domovu pro matky s dětmi rozhodla rada města,“ uvedla místostarostka Františkových Lázní Lenka Sazimová a také ukázala koš plný sladkostí a hraček pro tamní malé obyvatele.

„V okolí nikde blíž není podobný dům pro maminky s dětmi v tísni,“ vysvětloval starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík, proč podporují právě tento ašský azylový objekt. „Vždyť může pomoci ženám a ratolestem v nesnázích třeba i z našeho města. Hospodaření Františkových Lázní je nyní opravdu kvalitní, tak rádi poskytneme peníze potřebným, kteří jsou v určité finanční tísni.“

Ředitel Domova svaté Zdislavy pro matky s dětmi v tísni v Aši Jan Šanovec byl při předávání šeku a ostatních dárků stejně dojatý, jako malí obyvatelé tohoto zařízení. „Františkolázeňským za podporu samozřejmě děkujeme a věříme, že v ní budou pokračovat i v příštích letech, tak jak přislíbili. Finance použijeme na úhrady za dodávané energie. V současné době v domově žije pět maminek a devět dětí.“

Posláním domova je péče o matku a dítě v sociální a životní nouzi. Pobyt zde má pomoci matce, těhotné ženě a případně nezletilé těhotné překlenout svízelnou životní situaci. Podmínkou přijetí a pobytu matek v domově je prokázané těhotenství nebo soustavná péče o dítě a ztráta bydlení. Výjimku k přijetí za zvláštních okolností může povolit ředitel Farní charity. „Letos náš domov zatím podpořily třeba Mariánské Lázně částkou deset tisíc korun, Aš přispěla sumou 45 tisíc korun a například také Sokolov věnoval 11 tisíc. Ale Cheb – ten na nás buhužel zatím v tomto roce pozapomněl. Věřím však tomu, že se to ještě ve třetím čvrtletí změní,“ řekl Šanovec.

Podle devítiletého obyvatele domova Davida Matějky jsou prima hlavně ty sladkosti a hračky, které zástupci Františkových Lázní přivezli. „Já totiž ani nevím, na co je takový šek dobrý,“ prozradil upřímně. „Největší radost mám z autíčka. Bonbony a žvejky zlikviduji brzo, ale angličák mi zůstane,“ usmíval se.