Na cestu dlouhou zhruba čtyři tisíce kilometrů do afrického Da karu se chtějí v pondělí vydat tři nadšenci z Chebska. Jako dopravní prostředek si zvolili historické motocykly Jawa Pionýr, které už mají za sebou téměř padesát let ježdění. Do sedla jednoho z nich usedne sedmdesátiletý Jiří Pavlík z Františkových Lázní. Za volantem doprovodného Jeepu Pajero bude sedět další důchodce, devětašedesátiletý Ervín Baláž.

„S druhým pionýrem ale pojede mladík, třicátník Václav Houfek. Na motocyklu BMW nás bude doprovázet redaktor Supermota Jaroslav Šíma,“ poznamenal vedoucí expedice Jiří Pavlík.

Malá výprava se vydá vstříc nebezpečné severozápadní Africe, odkud dokonce letos organizátoři tradiční rallye Paříž – Dakar přesunuli do Jižní Ameriky.
„Kdybych řekl, že se nebojím, tak bych lhal,“ přiznal Pavlík. Přesto se na cestu vydává. „Do Afriky jedu už potřetí, a nikdy jsem tam neměl problém. To se tam ale musíte slušně chovat, jako u někoho na návštěvě, a nepovyšovat se nad místní,“ zdůraznil. Obavy mají ale účastníci expedice například z průjezdu tajemnou Mauretánií.

A kde vznikl ten nápad vyrazit na cestu do Dakaru?
„Takových nápadů já mám spoustu. A letos se to zrovna hodilo. Před třiceti lety se jela dakarská rallye poprvé. O výpravě jsem ale přemýšlel několik roků,“ vysvětlil Pavlík.
Příprava výpravy trvala zhruba tři měsíce. Nejhorší bylo zajistit všechna potřebná víza. Kvůli nim vyráží výprava dokonce o několik dnů později, než plánovala.

„Na cestách budeme zhruba měsíc. Počítáme s denními teplotami okolo patnácti až dvaceti stupňů, které budou v noci klesat k pěti. Do pouště, jako při skutečné rallye, zajíždět nebudeme,“ poznamenal další z účastníků dakarské výpravy Ervín Baláž.

Do Afriky se výprava vydá na téměř padesát let starých malých motocyklech zn. Pionýr. Jeden z nich bude mít ještě dokonce původní motor.
Není to první cesta, na kterou se Pavlík s historickou technikou a přáteli vydává.

„Poprvé jsme jeli nonstop v roce 1985 do Moskvy. Tehdy s Tatrami T 87, 600 a 603,“ zavzpomínal Pavlík. Další jeho cesta pak vedla při závodě 1000 mil československých do Paříže a Londýna s Minorem z roku 1948.

Do Afriky se poprvé podíval v roce 1997 při padesátém výročí výpravy cestovatelů Hanzelky a Zikmunda. Stejně jako oni vyrazila františkolázeňská výprava s Tatrou 87.

„Bylo to bez problémů. Když nám cestou odešel startér, tak jsme startovali pomocí kliky. To se všem přihlížejícím strašně líbilo,“ pousmál se Pavlík při vzpomínce na první výpravu do Afriky.

Tu druhou absolvoval s Vladimírem Bundou na motocyklech ČZ na jih kontinentu. Byla to výprava, která se zapsala do české motoristické historie. „21. srpna 2002 projela první česká výprava na českých motocyklech pouští Namib. Ty motocykly byly navíc 51 let staré. A ČZta s Jiřím Pavlíkem měla dohromady 114 let,“ upřesnil Ervin Baláž. Trasa měřila 3280 kilometrů. A jediným problémem byla poškozená převodovka jednoho ze strojů. Tu si ale dokázali jezdci sami vyměnit.

„Je to úžasná věc, jen mám trochu strach o jejich bezpečnost,“ reagoval na zprávu o výpravě františkolázeňský starosta Ivo Mlátilík. „Jiří Pavlík je nesmírně vitální člověk, se kterým rád spolupracuji. Je na něj spolehnutí. Kdyby tak byli všichni takoví jako on,“ dodal starosta.