Symbol františkolázeňské Národní třídy a celého města - hotel Slovan - už nebude majetkem Františkových Lázní. Tamní městští zastupitelé skoro jednohlasně rozhodli o jeho prodeji brněnské společnosti s ručením omezeným RK Building za 38,1 milonu korun.

Odprodej této nemovitosti za uvedenou cenu se nepozdával opozičnímu zastupiteli Františku Šnajdaufovi. „Oproti obvyklým úhradám v podobně lukrativních lokalitách mi 38 milionů korun za Slovan připadá málo,“ uvedl Šnajdauf. Proti prodeji hotelu byl rovněž zastupitel Roman Štembera z vládnoucí koalice. „Myslím si, že to bylo nešťastné rozhodnutí,“ reagoval na dotaz Deníku, proč se rozhodl jinak, než jeho kolegové. „Úhrada 38 milionů korun dosažená výběrovým řízením je nízká. Já osobně hlasoval proti prodeji za tuto cenu a žádal koaliční partnery, abychom s prodejem nepospíchali, abychom ještě jednou vyhlásili výběrové řízení, a tak se přiblížili podle mne skutečné ceně nemovitosti. Vůle zastupitelstva byla jiná, proto to skončilo, jak to skončilo,“ dodal.

Starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík uvedl, že město se rozhodlo prodat Slovan 31. října 2007. „Dospěli jsme k tomuto závěru, protože přínos z pronájmu nemovitosti byl nepatrný a podle znalců bylo třeba do Slovanu vložit více než 100 milionů korun. Dá se tedy říci, že z ekonomického hlediska neměl tento objekt pro Františkovy Lázně žádné výhody.“ Naopak za utržené finance pak prý mohou Františkolázeňští vystavět například více než dvacet startovacích bytů pro mladé rodiny. „Do výběrového řízení na prodej Slovanu se původně přihlásily čtyři subjekty,“ vysvětloval Mlátilík. „Firmy si nechaly zhotovit odborné posudky na nezbytné investice do objektu. Podle nich si hotel vyžadoval vklad minimálně 70 milionů korun. Všechny pak kromě brněnské společnosti z výběrového řízení odstoupily. Za pět měsíců se neobjevil žádný jiný zájemce.“

Podle Mlátilíka Františkovým Lázním rovněž nejde jen o peníze z prodeje nemovitosti, ale také o její budoucí osud. „Musím důrazně vysvětlit, že případný zájemce, který by si už na koupi Slovanu sháněl úvěr, pro nás není takzvaným bonitním partnerem. Vždyť, kde by v budoucnu bral na nezbytné investice?“