Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fond obnovuje o sto šest

Cheb - Součástí rozsáhlých úprav bylo například částečné oplocení hřbitova, kdy se střídají cihlové zídky a živé ploty z kvetoucích keřů, vybudování vstupní části s pietním artefaktem nebo očištění a instalace zachovalých náhrobních kamenů. V zadní části hřbitova vzniklo vyhlídkové místo do krajiny, doplněné jednoduchou dřevěnou konstrukcí naznačující sakrální stavbu.

8.10.2014
SDÍLEJ:

Desítky let zaniklou obec Krásná Lípa nedaleko Chebu by měl už na podzim připomenout její upravený hřbitov. Je to to jediné, co po obci zbylo. Do zvelebení zpustlého místa se pustil Nadační fond Historický Cheb.Foto: MÚ Cheb

Hřbitov v zaniklé obci Krásná Lípa nedaleko Chebu se konečně změnil v důstojné místo posledního odpočinku. O jeho obnovu se postaral Nadační fond Historický Cheb.

„Hřbitov se nachází těsně u cyklostezky po bývalé slapanské trati. I s ohledem na to, že tato trasa je hojně využívána turisty z Čech i Německa, byl jeho dosavadní stav ostudou," uvedl předseda správní rady fondu a místostarosta Michal Pospíšil. „Obnova hřbitova má i symbolickou rovinu. Ze zdevastovaného prostoru, jehož zkáza nastala kvůli blízkosti železné opony, se stalo důstojné pietní místo v srdci sjednocené Evropy," doplnil.

Součástí rozsáhlých úprav bylo například částečné oplocení hřbitova, kdy se střídají cihlové zídky a živé ploty z kvetoucích keřů, vybudování vstupní části s pietním artefaktem nebo očištění a instalace zachovalých náhrobních kamenů. V zadní části hřbitova vzniklo vyhlídkové místo do krajiny, doplněné jednoduchou dřevěnou konstrukcí naznačující sakrální stavbu.

„Revitalizace stála přibližně 670 tisíc korun," podotkl Michal Pospíšil.

Ještě v roce 1930 žilo v Krásné Lípě 148 obyvatel. Po druhé světové válce ji však potkal podobný osud jako řadu dalších obcí ležících v hraničním pásmu. Od roku 1949 bylo posledních 42 obyvatel postupně vystěhováno a po roce 1951, kdy se v sousedních Slapanech usadila rota Pohraniční stráže, se Krásná Lípa ocitla v zakázaném pásmu za drátěnými zátarasy. Do roku 1957 pak byla vesnice srovnána se zemí.

Autor: Václava Simeonová

8.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Svátek naturální kulturistiky a fitness si užili fanoušci v hotelu Thermal, kde byl na pořadu ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.
48

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Městská policie.

Strážníci zadrželi hledaného muže

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Cheb – Kabelky, peněženky, pásky nebo třeba peněženky patří ke zbožím, které se stále často padělá. Důkazem je i poslední zátah karlovarských celníků z minulého týdne na tržnici Asia Dragon Bazar na Svatém Kříži u Chebu.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení