Při soutěži odborná porota hodnotila hudební výstup těch nejlepších vyrobených houslí. Do akce se zapojili nejen čeští, ale i němečtí houslaři. „Je to již tradiční tónová soutěž, která se původně jmenovala přehrávky, a převzali jsme ji z Lubů, kde se konala v předchozích letech,“ sdělil Jiří Pátek, vedoucí Houslařské školy při Integrované střední škole v Chebu.

Jedná se tak o tónovou zkoušku několika desítek mistrů houslařů z celé České republiky a z Německa, kde se nachází podobné houslařské školy, jako je ta v Chebu. „Letos, jako každý rok, jsme zde měli i tónové přehrávky kytar,“ podotkl Jiří Pátek.

Při hudebním klání odborníci hodnotili především akustický výkon nástroje a barvu tónu.

Nehodnotí se při ní estetický vzhled nástroje. Soutěže se zúčastnili i žáci Houslařské školy v Chebu. Celkem se v Chebu sešlo 34 hudebních nástrojů. Odborná porota se skládala z houslařů a houslistů, celkem jich je pět. A ti následně ve dvou kolech hodnotí zmíněné parametry.

Nadšení ze soutěže neskrýval ani virtuos Jaroslav Svěcený. „Mezinárodní tónová soutěž, která se zde každoročně koná, má stoupající tendenci, což vnímám velice kladně,“ sdělil houslista.

„Nástroje, které jsem na Houslařské škole mohl slyšet, jsou opravdu špičkové a houslařská úroveň jde stále nahoru a to zde bylo slyšet,“ podotkl Jaroslav Svěcený. Nástroje podle předního českého houslisty byly na soutěž perfektně připravené a byly profesionálně doladěné.