VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Kvůli zemětřesení vyráží až na Island

Karlovarský kraj – Jak se chovají zemětřesné roje, jakým způsobem přesně vznikají a jaké škody mohou způsobit.

19.7.2017
SDÍLEJ:

Pracovníci ćeského Geofyzikálního ústavu jezdí jednou ročně studovat zemětřesení i na Island.Foto: Geofyzikální ústav AV Praha

Nejen na tyto otázky získávají odpovědi seismologové z Geofyzikálního ústavu Akademie věd v Praze nejen v západních Čechách, ale také na Islandu. Právě tam vznikají podobné zemětřesné roje, jako je tomu u nás. Sledování otřesů půdy na tomto vzdáleném ostrově tak českým vědcům velmi pomáhá při výzkumu zemětřesných rojů ve své domovině. Toto specifické zemětřesení zasáhlo Karlovarský kraj v minulých dnech. A i když je nyní relativní klid, podle vědců se zem pod zdejším regionem třese slabě každý den. Jestli však dorazí další vlna a kdy dorazí, se zatím neví.

„Specifikem zemětřesné činnosti na poloostrově Reykjanes na Islandu, kde čeští seismologové pracují, je výskyt zemětřesení v sériích, takzvaných zemětřesných rojích,“ potvrdila seismoložka Jana Doubravová. „Výhodou našich vědců pracujících na Islandu je fakt, že právě rojová zemětřesení jsou už dlouhá léta předmětem výzkumu v západních Čechách a sousedním německém Vogtlandu. Snažíme se mimo jiné využít interpretačních procedur, které jsme vyvinuli v západních Čechách, ke hledání souvislostí mezi průběhem zemětřesných rojů a migrací magmatu a přehřátých fluid v zemské kůře a v neposlední řadě ke zobrazení stavby zemské kůry na poloostrově Reykjanes,“ vysvětlila odbornice.

Od roku 2013 provozuje Geofyzikální ústav Akademie věd České republiky ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin Akademie věd České republiky lokální seismickou síť “REYKJANET” na jihozápadě Islandu, v centrální části poloostrova Reykjanes.

Provoz sítě seismických stanic REYKJANET se od domácích seismických sítí v mnohém liší.

„Podstatným rozdílem je samozřejmě vzdálenost lokality od pracovišť v Praze, která neumožňuje síť navštívit více než jednou ročně. Proto je potřeba všechna technická řešení dobře zvážit s ohledem na spolehlivost provozu během celého roku,“ vysvětlila Jana Doubravová.

Naštěstí s provozem zdejší české sítě seismometrů, tedy přístrojů, která zemětřesení měří, pomáhají i samotní islandští pracovníci.

„Velmi nám pomáhá především Islandská geologická služba (ÍSOR – Iceland GeoSurvey), jejíž technik v případě potřeby stanice navštíví a případné závady odstraní,“ upřesnila seismoložka.
Někdy se však stane, že kvůli nepřízni počasí se ani islandští odborníci na místo českých seismometrů nedostanou několik měsíců.

„Dalším obrovským rozdílem oproti českým seismickým sítím je odlehlost od sídel, z čehož plyne nemožnost připojení k elektrické síti. Proto se stanice Reykjanetu napájejí v islandském duchu z obnovitelných zdrojů - větrnými generátory a solárními panely. Seismické stanice nejsou však připojené přes internet, jednou za dva dny proto posílají alespoň SMS zprávu o technickém stavu stanice,“ popsala Jana Doubravová.

Když seismologové na Island dorazí, musí se věnovat nutným servisním opravám, kontrole seismometrů a sběru dat.

„Expedice se zúčastnili odborní pracovníci Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky Josef Horálek, Jana Doubravová, Petr Jedlička a Jakub Klicpera. Na všech stanicích jsme uložili signálový kabel do kabelové chráničky, neboť původně cenově úsporná instalace pro krátkodobý projekt se při dlouhodobějším provozu ukazuje jako nejzranitelnější část stanic. Kabely jsou prokousány od hlodavců, dochází k narušení izolace sesouvajícími se kameny a podobně,“ podotkla Jana Doubravová.

Navíc na sedmi stanicích odborníci vyměnili dosluhující překližkové boxy pro uložení digitalizační části stanice za hliníkové.

„Původní boxy, které jsme získali bezplatně z univerzity v Uppsale, se v náročných islandských podmínkách již začaly rozpadat. Všechny kovové součásti upevnění stožáru pro větrný generátor a solární panely jsme ošetřili proti korozi nebo jsme je vyměnili za nové,“ podotkla Jana Doubravová.

Ze všech stanic nakonec seismologové zkopírovali naměřená data a u všech seismometrů byla provedena kontrola rovnovážné polohy kyvadel, což je důležité pro nezkreslený záznam seismických vln.

Autor: Jan Buriánek

19.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení