Celkem se na vodní dílo přišlo podívat několik stovek lidí. Ti měli šanci vidět, jak se na vodním díle vytváří například elektřina. Vedoucí hrázný Antonín Novohradský prozradil návštěvníkům vodní elektrárny celou škálu informací.

„Tato hráz je sypaná a vznikala od roku 1962 až do roku 1964,“ pověděl Novohradský. Materiál na stavbu hráze se těžil v bývalém kamenném lomu, který se nachází kus od hráze. Vodní nádrž Skalka chrání město Cheb před povodněmi a slouží pro rekreaci. Mezi lety 1998 – 2000 vznikla na vodním díle také malá vodní elektrárna. „Výrobu elektrické energie zajišťují dvě Kaplanovy turbíny,“ vysvětlil Antonín Novohradský.

Návštěvníci se dozvěděli, že na vodním díle Skalka se právě vyměňují rozstřikovací uzávěry. Ty původní zde byli od roku 1964 a přestaly vyhovovat. Momentálně je vyměněný jeden rozstřikovací ventil. Druhý ventil by měl být vyměněný do konce listopadu. Návštěvníkům se akce velmi zamlouvala. „Je to tu velmi hezké a zajímavé,“ řekla jedna z návštěvnic Jana Nová z Chebu. „Do podzemí přehrady se člověk jen tak nedostane a tak jsem se na to velmi těšila,“ doplnila.

Na akci byli také přítomni odborníci z vodohospodářské laboratoře. Ti zde předvedli, jak se například berou vzorky z vodní nádrže Skalka, když se posuzují sinice a podobně. „Moc se mi tu líbí, poprvé jsem se byl podívat v šachtě, kde byly turbíny,“ řekl jedenáctiletý Jakub z Chebu.

Lidé nadchly především velké turbíny v nejnižší části budovy hráze. „Nikdy jsem si nemyslel, že jsou ty turbíny tak velké,“ řekl František Černý z Chebu. „je obdivuhodné vidět, jak takové vodní dílo funguje,“ poznamenal.

Na přehradě se konají mezokosmové pokusy v železných klecích. Tam jsou aplikovány různé látky, které mají potlačit sinice. Neustále se sbírají vzorky a vyhodnocení výsledků se uskuteční na podzim. „Jak látky zapůsobily na sinice se zjistí na přelomu září října,“ řekl tiskový mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.