Vloni došlo dokonce k její demolici. A lidé se neustále ptají. Povede se postavit lávku novou? I když město zpřístupnilo pro pěší jinou cestu do této čtvrti, lidé stále doufají, že se lávky dočkají. Město nyní podá žádost o dotaci a konečný verdikt padne v létě. Vedení města i připustilo, že pokud se nepodaří dotaci získat, mohlo by se pokusit můstek pro lidi vybudovat i za městské peníze. Nová lávka by měla přijít až na 100 milionů korun.

„V současné době jsme ve fázi před odesláním žádosti na Státní fond dopravní infrastruktury. Čekáme na vyjádření Správy železniční dopravní cesty. Získali jsme souhlas Ministerstva dopravy,“ informoval chebský místostarosta Jiří Černý.

Chebská radnice odhaduje, že by nová lávka měla stát kolem 100 milionů korun. „Žádáme o dotaci ve výši 70,5 milionu korun. Zbylých zhruba 30 milionů korun, které půjdou na úhradu za výluky a jiné náklady, zaplatí město z vlastních prostředků. Museli jsme nechat návrh nové lávky kompletně přeprojektovat, protože nám železničáři nedovolili mít podpěry v kolejišti,“ sdělil starosta města Antonín Jalovec.

Nová lávka bude mít šířku tři metry, takže se po ní budou moci pohybovat i cyklisté, maminky s kočárky anebo vozíčkáři. Navíc bude lávka o něco delší. Nebude mít totiž žádné schodiště, jako mívala v minulosti.

Jako hrdina se zachoval Jaroslav Kulhánek z Chebu. V sobotu 23. února si všiml muže, který se propadl do Ohře, když vběhl na zamrzlou vodní plochu zachránit svého psa. Jaroslav Kulhánek muže i s jeho psem zachránil.
Na úřadě ocenili zachránce

„Konečný ortel, jestli získáme dotaci, anebo ne, budeme vědět letos v létě. V rámci přípravy dotace jsme se dostali až k tomu, že můžeme získat stavební povolení, takže i když dotace padne, můžeme podle možností v rozpočtu uvažovat o tom, že bychom se stavbou začali sami. Stavba lávky tak bude moci posléze začít kdykoliv,“ poznamenal starosta.

Šance, že město nakonec dotaci získá, není velká, ale je. Kritéria pro udělení dotace jsou totiž velmi přísná a vytížení lávky je podle různých koeficientů malé. Lávka každopádně vyroste na místě, kde už v minulosti byla. Podle projektu bude částečně zavěšená.

Obyvatelé ze Švédského vrchu musejí nyní absolvovat cestu do města, která jim zabere půl hodinu času a která měří přes dva kilometry.

A proč vlastně musela být lávka před více než dvěma lety uzavřena?

„Tehdy totiž přišli lávku zkontrolovat odborníci a přišli na to, že do konstrukce mostu zatéká voda. Hasiči tehdy vodu odčerpali. Při další prohlídce se však zjistilo, že voda se do konstrukce dostává i nadále, a navíc její přítomnost v konstrukci způsobila, že lávku značně poničila. Proto město tehdy neprodleně jednalo a lávku uzavřelo,“ poznamenala tisková mluvčí Chebu Simona Liptáková.

Demolice staré mostní ocelové konstrukce na Švédský vrch vyšla město Cheb na 4 miliony korun a trvala několik dní a nocí. Rozebrání lávky se povedlo pomocí největších jeřábů v České republice.

Prezident Miloš Zeman.
Prezident se v kraji setká s občany na čtyřech místech