Za čtyři měsíce od svého startu propojila tato iniciativa tisíce lidí. Do akce se zapojila celá republika od Kolové na Karlovarsku přes Pardubice až na sever Moravy. Do roku 2024 by iniciativa chtěla vysadit deset milionů stromů.

Ilustrační foto.
Ústavy v kraji požární prověrky mají. Některé je nechají prověřit

„Do poloviny února, kdy bychom chtěli loňskou sázecí sezónu uzavřít, počítáme s překročením hranice půl milionu stromů,“ informoval Miroslav Kundrata z Nadace Partnerství, která spolu s Ministerstvem životního prostředí ČR za iniciativou stojí. Dobrovolníci nebo instituce mohou registrovat všechny stromy vysazené za loňský rok do 15. února. Ti, kteří výsadbu teprve plánují, mohou do června tohoto roku využít mimořádné dotační výzvy, kdy mohou získat na výsadbu dvacet tisíc až čtvrt milionu korun. „Za čtvrt roku od startu programu evidujeme již 248 přijatých žádostí za téměř 50 milionů korun a dalších více než dvě stě žádostí je v systému rozpracováno. Dosavadní výsledky programu tak jasně ukazují, že kolem nás je spousta aktivních lidí, kteří si význam stromů uvědomují a mají chuť a zájem zlepšit své bezprostřední okolí. Ať už jsou to sousedé z domu, kolegové z firmy nebo z úřadu, spolky nebo jednotlivci,“ řekl ředitel Státního fondu životního prostředí České republiky Petr Valdman.

Ilustrační fotografie.
Parkovací karty platí letos ve více ulicích

Mezi ty, kteří už své stromy vysázeli, patří například Drmoul. Tam vysadili padesát nových stromů. „Tato výsadba navazuje na úsilí obce z minulých let vrátit do krajiny aleje a původní dřeviny,“ sdělil starosta Drmoulu Josef Švajgl. „Jedná se o pokračování liniové výsadby nových stromů podél komunikace, která se nachází směrem od sportoviště a směřuje k samostatnému centru obce.“ Na výsadbu přispělo ministerstvo čtvrt milionem korun.