Už chvilku po odhalení dělal Pohádkový ráj radost. „Šli jsme okolo parku a viděli jsme zahalené sochy,“ řekl pětiletý Ondra Čech. Ten do Mariánských Lázní dorazil se svým tatínkem až z Tábora. „Moc se mi sochy líbí,“ dodal.

Práce na dílech těší i výtvarníky. „Vzniká tady unikátní galerie v přírodě,“ uvedl akademický sochař Michal Moravec. Její jedinečnost spočívá v pohádkovém tématu. „Podobných akcí absolvujeme s našimi žáky několik. Dáváme přednost atraktivním místům jako je Pražský hrad nebo právě Mariánské Lázně. Sochy ale vytváříme také v jednom domově důchodců v Orlických horách. Přinášejí tamním obyvatelům radost do života.“

Tři králové a ovečka vznikli za týden. „Jaké postavy máme vytvořit, záleží na dohodě. Do Mariánských Lázní ale přijíždíme už s jejich modelem,“ popisoval Moravec. Kdyby ho nepřipravili, mohlo by se stát, že by zpracovávaný materiál poničili. „Pracujeme všichni na všech sochách. Je to pro studenty dobrá škola,“ řekl a dodal, že jeho žáci také poznají, jak to chodí, až budou pracovat po škole.

V sochařském pohádkovém ráji je už třiadvacet soch. Jedna ale chybí. Nikdo ji neukradl, doplatila na fotografování. „Turistka se chtěla vyfotit u jezírka s vílami, ale bohužel uklouzla a upadla tak nešťastně, že jednu ze soch porazila. Ta se při pádu poškodila,“ uvedl Jiří Richter, ředitel hotelu Krakonoš. Žena pak při pádu utrpěla lehčí zranění. „O sochu ale návštěvníci nepřijdou. Na oslavy svatého Václava, které se na Krakonoši uskuteční 26. září, bude vodní víla zpět,“ slíbil.