„Je to opravdu krásné. Vnímáme to tak, že má naše práce smysl. Nejen, že nás oceňují naši čtenáři, ale i krajská instituce. Je hezké, že jsme vidět, že nás chválí a hodnotí nás jako inspirativní. My jsme se zase rádi podívali na prezentaci jiných knihoven. Pro nás zase byla inspirace pozorovat, co dělají v jiných knihovnách jinak, než u nás,“ říká knihovnice Zuzana Ederová.

Benefitem knihovny je rodinná atmosféra. „K nám chodí celé rodiny a i lidé, kteří nemají žádné příbuzné. Většinou se jedná o seniory, kteří si chodí povídat, vypít čaj, kávu a podobně. Jsme schopné našim seniorům pomoci i jinak. Například, když je to v našich možnostech, pomáháme při transportu k lékaři. Zkrátka nejsme velká instituce, kam přijdete, zadáte požadavek na knihu, někdo vám ji předá a odcházíte. Je to hodně o komunikaci, a to je právě vidět,“ míní knihovnice.

Volební komise si na chvilku odskočila za svou 92letou seniorkou. Paní Tenglerová dostala od městského úřadu květinu.
Dvaadevadesátiletou voličku z Milíkova politika zajímá

Knihovna ve Františkových Lázních dělá také řadu akcí. „Velmi populární je naše pasování prvňáčků na čtenáře, protože vždy secvičíme nějaké divadlo, které zahrajeme. Souvisí se čtením. Jezdíme i po okolních knihovnách i po školách, protože jedna nebo dvě knihovnice nejsou schopné takové představení udělat. Pokud není pandemie, tak se z nás každý červen stává divadelní soubor, který jezdí po okolí,“ usmívá se.

Knihovna ve Františkových Lázních je nejlepší v Karlovarském kraji. Dostala ocenění k příležitosti 5. slavnostnímu setkání knihovníků Karlovarského kraje.Knihovna ve Františkových Lázních je nejlepší v Karlovarském kraji. Dostala ocenění k příležitosti 5. slavnostnímu setkání knihovníků Karlovarského kraje.Zdroj: Deník/Kateřina Butaki

Knihovnice mají do budoucna jasno. „Byly bychom rády, kdyby se nám vrátili čtenáři, kteří kvůli pandemii odpadli. Přejeme si, aby u nás lidé byli nadále spokojení. Zavedli jsme si tu Lekotéku, což je malá knihovnička, kde máme pomůcky pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami. Chodí k nám maminky s dětmi, kterým jsme nabídli místo zdarma. Každé úterý je vyčleněné pro ně, kde si mohou v knihovně pohrát, přečíst knihy. Je to bezpečné místo, kde je nikdo neruší,“ uvádí.

Populární je také promítání kina. „Ve Františkových Lázních totiž kino nemáme, tak jsme se rozhodli promítat filmy u nás, což se stalo velmi populární záležitostí. My nejsme jen knihovna, ale především kulturní instituce a komunitní centrum. Plánujeme mnoho oblíbených akcí a ovšem informujeme na našich stránkách,“ uzavírá.