Divadlo Boženy Němcové ve Františkových Lázních se při zimní technické přestávce dočkalo zkrášlovací kúry. Do proměny jeho interiéru město investovalo přes šest milionů korun. Hosté se při dnešním slavnostním koncertu ke znovuotevření usadí do nových sedadel a potěší se obnoveným hledištěm.

„Práce na rekonstrukci divadla začaly loni 3. prosince,“ uvedla ředitelka Městského kulturního střediska Františkovy Lázně Regina Talafantová. „ Chtěli jsme sezónu uzavřít dlouho dopředu sjednaným vystoupením Katapultu (2.12.), ale ten den před polednem mi volal Olda Říha celý smutný, že je Dědek Šindelář (později zesnulý) v nemocnici a že musí večerní koncert odvolat. Místo koncertu jsme vraceli vstupné a druhý den ráno přišli truhláři a začali demontovat stará sedadla a podlahy. Nebrala jsem však zrušení koncertu Katapultu jako nějaké špatné znamení osudu a ve zdar prací jsem věřila.“

Po rekonstrukci se počet sedadel v divadle snížil z 394 na 317 míst. „Ale musím podotknout, že ubyla především horší a méně prodávaná místa, jako zadní židle v lóžích. V přízemí ubyly celé dvě řady a na prvním balkonu jedna, ale diváci zaznamenají více místa pro nohy a pohodlnější přístup k sedadlům.“

Nová sedadla jsou celočalouněná včetně područek, velmi dobře a pohodlně tvarovaná, estetická a především bezpečná. Stejná mají například ve Vinohradském divadle v Praze. „Pevné mantinely mezi řadami na balkónech byly vybourány a nahradilo je trubkové zábradlí. Také výmalba sálu je ve veselejším odstínu okru a na doporučení paní restaurátorky se zdobné prvky provedly mnohem kvalitnější zlatou barvou. Celý interiér včetně nových koberců se zlatými lištami působí opravdu honosně. Ale výměna sedadel před nás postavila také velkou dramaturgickou motivaci. Musíme objednávat zajímavá představení, aby si případně znuděný divák neužíval nových křesílek k příjemnému schrupnutí,“ dodala Talafantová s úsměvem.

Představitelé Františkových Lázní v současné době uvažují o další etapě obnovy místního divadla. „Máme na mysli například rekonstrukci stávající dožilé divadelní kavárny, šatny, balkonů a loží, osvětlení, malby i koberců. Chceme v budoucnu investovat do divadla ještě dalších asi pět milionů korun,“ vyjádřil se františkolázeňský starosta Ivo Mlátilík. „Spouštěcím mechanismem pro současnou nákladnou rekonstrukci divadla byl prodej našeho městského kina, které navštěvovalo v průměru jen 17 diváků denně. Všechny finanční prostředky za prodej jeho budovy jsme investovali do divadla. V bývalém kině se pak projektuje nová kinokavárna na úrovni odpovídající dnešní době. Jen nechuť a přemrštěné požadavky ze strany památkářů zatím brání investorovi zahájit rekonstrukci. Je třeba památkářům omezit jejich pravomoci, neboť zásadním způsobem škodí rozvojům měst a obcí,“ řekl starosta.

Podle 34letého Romana Šebka z Františkových Lázní si místní divadlo rekonstrukci rozhodně zasloužilo. „Už jsem četl o novinkách a jsem rád, že až příště bude sál našeho kulturního stánku v televizi, jako už mnohokrát, budeme na divadlo pyšní. Staré sedačky už výměnu potřebovaly,“ neskrýval.
Při dnešním koncertu (od 19. 30 hodin) v Divadle Boženy Němcové ve Františkových Lázních, na který je vstup zdarma, zazní slavné evergreeny králů swingu a rock and rollu. Účinkovat bude Big Band Ústřední vojenské hudby AČR Praha, dirigent mjr. Jaroslav Šíp.