Gagarin navštívil také botanickou zahradu v Bečově nad Teplou. „Za zmínku stojí zajímavost, že i zde chytali při své návštěvě ryby Jurij Gagarin a Valentina Těreškovová," sdělil Deníku ředitel botanické zahrady Jiří Šindelář. 

Dalším místem západu Čech, která Gagarin navštívil byla Kladská. Právě tam v hlubokých lesích s neprostupnými bažinami v kyselých vodách rybniční soustavy nahazoval prut první kosmonaut Jurij Gagarin, ale také první československý kosmonaut Vladimír Remek, Své kratochvíle tam ve srubech švýcarsko-tyrolského typu a v okolní divoké přírodě prožívali i světoví státníci.

„Vím, že v Československu byl Gagarin dvakrát. Poprvé hned po letu vedla jeho první zahraniční cesta právě do naší republiky. Ve dnech 28. a 29. dubna 1961 pobýval v Praze. Podruhé byl v Československu v létě roku 1966, to byl v Karlových Varech a navštívil i Mariánské Lázně,“ uvedl už dříve pro Deník Milan Halousek, přední český popularizátor kosmonautiky.

Mezinárodní den kosmonautiky (anglicky International Day of Human Space Flight), se slaví každý rok 12. dubna. Od roku 1962 se tento den slaví jako Den kosmonautiky v Rusku a některých dalších zemí bývalého Sovětského svazu. V roce 2011 byl 12. duben vyhlášen jako mezinárodní den, na oslavu začátku vesmírné éry pro lidstvo.