VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Galerie výtvarného umění v Chebu vábí stále více mladých návštěvníků, milovníků kumštu

Cheb -Galerie umění láká také na model kina Máj v Doksech

5.7.2011
SDÍLEJ:

SIAL – obchodní dům Ještěd.Foto: Foto: archív GAVU

Milovníci umění z Chebu a okolí se mohou těšit na další bonbónek, tentokráte prázdninový. Ve středu 6. července v Galerii výtvarného umění (GAVU) Cheb zahájí od 17 hodin tři ojedinělé výstavy.
Největší expozicí je ta s názvem SIAL, kterou doprovodí malá výstava o budově chebského nádraží. Na třetí výstavě v galerijní kavárně se představí další ze současných významných ilustrátorů Pavel Holeka.


SIAL

„Zkratka SIAL – Sdružení inženýrů a architektů Liberec – je dnes pojmem nejen české, ale i evropské architektury,“ zdůraznila Barbora Dúcka z GAVU. „Právě v této architektonické kanceláři vznikl projekt televizní věže s hotelem na Ještědu, která se stala v roce 2000 nejvýznamnějším architektonickým počinem 20. století u nás. Historie SIALu má kořeny v padesátých letech, kdy nástup stalinismu znamenal zrušení privátních ateliérů.

Architekti museli přijmout zaměstnání ve Stavoprojektech (státní projektové ústavy), které byly organizované podle jednotlivých regionů a právě v tom libereckém se kolem Karla Hubáčka a Miroslava Masáka utvořila skupina architektů a statiků tvořící pod názvem SIAL. Díky této skupině se Liberec stal v průběhu normalizace nejvýznamnějším centrem české architektonické tvorby,“ dodala.

Na této výstavě se návštěvníkům představí modely, plány, doprovodné texty a archivní fotografie z období mezi lety 1958 – 1996. První realizací, která upoutá, je model kina Máj v Doksech (1958), dále tu návštěvník najde obchodní domy Máj v Praze či nedávno zbořený Ještěd v Liberci, divadla Disk a Husa na provázku nebo projekt České boudy na Sněžce. K výstavě je vydána oceněná monografie, která bude v prodeji.

Chebské nádraží

Vedle velké architektonické výstavy SIAL se představí i drobná expozice v rámci malého výstavního formátu Opus magnum ´Josef Danda – Železniční nádraží v Chebu´. „Jak z jejího názvu vyplývá, chce upozornit na jednu z významných budov v Chebu,“ vysvětlovala Dúcka. „Budova chebského nádraží patří k nejzdařilejším dílům českého významného architekta Josefa Dandy, který zasvětil většinu svého profesního života právě železničním stavbám. Josef Danda je také známý tím, že působil v ateliéru u světově významného architekta Le Corbusiera. Vedle malých zastávek a stavědel navrhoval i větší nádraží jako je například pražské hlavní nádraží, které se stalo vrcholem jeho tvorby,“ uvedla.

Chebské nádraží patří do trojice Dandových staveb, které vznikly v padesátých letech na místě starších budov zničených americkým bombardováním. Jedná se o nádraží v Chebu, Pardubicích a Klatovech. Všechna tři mají velmi podobné rysy. Danda svá nádraží koncipoval jako komplexní dopravní terminály s mnoha dalšími doprovodnými funkcemi – parkoviště, celnice, autobusový terminál a tak dále.


Ilustrace

V galerijní kavárně se v rámci výstavního formátu věnovanému současné české ilustraci představí Pavel Holeka se svojí Hebrejskou abecedou (1945). „Tato kniha získala v loňském ročníku soutěže o nejkrásnější knihu roku v ČR hlavní cenu v kategorii Učebnice,“ vyzdvihla Dúcka. Knihu Hebrejská abeceda tvoří dvacet dva koláží, jejichž základem jsou pro nás tak záhadná hebrejská písmena, které autor originálně interpretuje. Koláže doplňují autorovy krátké básnické texty. Holečkovy koláže mají výrazný spirituální rozměr, jako by se svými minimalistickými prostředky pokoušel překročit meze viditelného.


Další výstavy

Kromě nově otevřených výstav mohou návštěvníci v Malé galerii vidět výstavu Jakuba Matušky (aka Maskera), Moje maličkost. Ta je zde v rámci festivalu Graffiti Boom, který se odehrál od 24. do 26. června po celém Chebu. Jakub Matuška patří k významným graffiti umělcům u nás, který se prosadil i svými tradičně pojatými obrazy (obrazy na plátně). Jeho díla se vyznačují komplikovanou neuspořádanou stavbou a výrazným koloritem většinou v šedo-modro-růžovém akordu. „Doufáme, že tato výstava bude velkým lákadlem pro mladé lidi pohybující se nejen na graffiti scéně,“ řekla pracovnice GAVU. Druhou výstavou v rámci Graffiti Boomu je přehlídka video dokumentací čtyř akcí Epose 257, který kdysi patřil k nejvýznamnějším postavám pražské graffiti scény. Všechna čtyři videa mohou návštěvníci zhlédnout ve Videoroomu v hlavní budově galerie.


I pro “náctileté“

Galerie výtvarného umění v Chebu láká stále více mladých návštěvníků. „Právě začínající prázdniny s množstvím volného času nám umožní také návštěvy galerie. Je prima, že tady poslední dobou nalézáme s kamarády výstavy, které nás ´náctileté´ dokáží zaujmout,“ radovala se šestnáctiletá Nicole Kubalová z Františkových Lázní.

Autor: Vladimír Kučera

5.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Ilustrační foto.

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Cheb - Žádosti o přenosnou volební urnu, dotazy členů volebních komisí i různé problémy musí během voleb vyřešit volební dispečink.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení