Františkovy Lázně – Vydat se po zajímavých místech v regionu, přečíst si zajímavosti na informačních tabulích v souvislosti s česko–bavorským geoparkem budou mít i lidé na Chebsku.
Nápad vytvořit síť geologických zajímavostí vznikl již v roce 2002, přesto však došlo k podpisu o spolupráci české a německé strany v červnu roku 2003. Na Chebsku do tohoto projektu spadá hned několik lokalit. Mezi nejznámějšími je například přírodní rezervace Soos u Františkových Lázní.
Geopark obsahuje v kraji jednačtyřicet vytypovaných míst, která by v budoucnu měla být propojena naučnými stezkami a opatřena informačními tabulemi. Karlovarský kraj první lokality osadí tabulemi již tento rok na podzim. Centrálním pracovištěm geoparku by se měla stát budova děkanství v Horním Slavkově.
„Je docela zajímavé, že do projektu Karlovarský kraj zapojil například přírodní rezervaci Soos nebo Komorní hůrku,“ uvedl správce přírodní rezervace Soos Karel Brož. „Přesto vím, že se o geoparku uvažuje přes čtyři roky. Doufám tedy, že se už celý plán uskuteční. Hlavní výhodou bude, že lidé získají více informací o všech lokalitách, které na Chebsku jsou,“ dodal.
Mezi významná místa Chebska, která do geoparku zapadají, patří přírodní rezervace Soos. Jedná se o přírodní rezervaci s vývěry mnoha minerálních pramenů a výskytem mofet, neboli bahenních sopek. Do nich probublává přes bahno oxid uhličitý, který vzniká při ohřevu podzemní půdy.
Komorní hůrka patří k našim nejmladším sopkám a má význam i kulturně historický, protože sopku objevil německý básník J. W. Goethe. Ten dokázal, že se jedná o pravou sopku.
Železná hůrka se nachází osm kilometrů od Chebu u obce Mýtina a jedná se o nejmladší sopku na Chebsku. Tuto sopku taktéž objevil roku 1823 básník J. W. Goethe. Celý geopark má oživit regionální turistiku.