Letos se koná už 31. ročník. Vzhledem k mimořádnému zájmu o soutěž se od roku 2014 ve všech 22 krajích České republiky a Slovenské republiky uskutečňuje krajské kolo, do kterého se zpravidla hlásí 250 až 330 gymnázií z obou zemí. Z krajského kola, které proběhlo ve středu 5. dubna 2023, vzešel tradiční počet 75 gymnázií, která se utkají 23. listopadu 2023 v Chebu. Studenti budou soutěžit ve znalostech evropských dějin 1945 až 1975 od Postupimské konference až po Helsinskou konferenci.

„Dějiny jsou nejen o datech a jménech, ale také o porozumění kontextu a důležitosti těchto událostí v širší perspektivě. Tato soutěž nabízí studentům možnost prozkoumat spletité dějiny 20. století, které zásadně ovlivnily, jak Evropu, tak i celý svět. Soutěžící si nejen memorují prostá fakta, ale také se učí, jak interpretovat a rozumět historickým událostem a procesům,“ říká organizátor soutěže, pedagog a manažer chebského gymnázia Miroslav Stulák.

Nemocnice KKN.
Výpovědi lékařů z přesčasů omezí provoz dětského oddělení v nemocnici

Atraktivnost celé soutěže umocňuje i skutečnost, že během vyvrcholení soutěže se do zadávání otázek zapojují prostřednictvím velkoplošné obrazovky i osobnosti obou republik, v posledních ročnících to byli například přední umělci Zdeněk Svěrák, Marek Eben, Viktor Preiss, Jiřina Bohdalová, Emília Vášáryová, významní lékaři Pavel Pafko, Jan Pirk, Vladimír Krčméry, či slavní sportovci Jan Železný, Bára Špotáková, Antonín Panenka, Dominik Hašek, Petr Čech, Jozef Golonka, a dokonce i prezidenti Slovenské republiky Andrej Kiska a Zuzana Čaputová.

V roli odborných garantů se soutěže zúčastní profesor Jan Rychlík, doktor Petr Blažek a profesor Roman Holec, řada hostů a dalších osobností naší země z různých oblastí společenského života. Na finančním zajištění se kromě desítek firem, podnikatelů a významných osobností ČR a SR, podílejí i ministři vlády České republiky, členové Poslanecké sněmovny i Senátu PČR, zastupitelé Karlovarského kraje a řada zastupitelů města Chebu. Setkání mladých historiků dále finančně podporují desítky městských úřadů České republiky a Slovenské republiky, městských a obecních úřadů Karlovarského kraje a také krajské úřady České republiky.

Cheb má svůj vánoční strom, rostl v Lesní ulici desítky let
FOTO: Cheb má svůj vánoční strom, rostl v Lesní ulici desítky let

Více informací o soutěži najdete na www. dsgymn.gymcheb.cz