Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad ožilo vědou a nadšením. Letní sezóna je sice za námi, ale to neznamená, že by se v Chebu nic nedělo. Důkazem je i snaha studentů chebského gymnázia, kteří uspořádali víkend vědy pro veřejnost.

Náměstí se tak jejich prostřednictvím proměnilo do sobotních 16 hodin v obří laboratoř chemie, biologie a fyziky. Jindy pro mnohé tak nezáživné vědní disciplíny se pod rukama studentů proměnily v řadu překvapivých experimentů. „Je to báječný nápad, jak zábavnou formou představit vědu dětem i dospělým. Poprvé jsem podobnou akci viděl v Plzni. Hrozně mě mrzelo, že něco podobného v Chebu nemáme. Jsem nadšený a moc se mi to líbí,“ pochválil gymnazisty Václav Navrátil z Chebu.

Snaha studentů ukázat veřejnosti, že například chemie není jen otravné biflování vzorečků, se rozhodně vydařila. Jednotlivé stany s připravenými ukázkami pokusů a přírodnin byly chvílemi doslova v obležení zvídavých návštěvníků. „Lidé se často ptají, na jakém principu daný pokus funguje. O náš chemický stánek je velký zájem. Moc se nám například líbí dětská radost a rozzářené oči plné překvapení, když vidí třeba vodu, která se proměnila ve víno,“ pochlubila se patnáctiletá studentka Barbara Šuková.

Studenty přijeli podpořit i výzkumníci z katedry fyziky Západočeské univerzity v Plzni. Ve svém stánku ukazovali návštěvníkům, že fyzika není jen o výpočtech, ale že z ní plynou i důležité poznatky pro praktický život. Například ukázky vodoodpudivých materiálů sklidily velký úspěch. Obzvláště v případě sítka, kterým neprotekla voda, nebo zpětného zrcátka, na kterém se v dešti nedrží vůbec žádná voda.

„Fyzika mě moc na střední škola nebrala, ale v prvním ročníku na vysoké škole jsem se pro ni nadchl. Hodně času trávíme experimentální prací, která je moc zajímavá. Myslím si, že velmi záleží, jakým způsobem se fyzika studentům podá,“ přiblížil svůj obor Pavel Baroch ze Západočeské univerzity. Na náměstí byly ve stánků biologů k vidění i různé přírodniny. „Nejvíc asi lákají byliny a mikroskopické preparáty. Hodně lidí se ptá na vystavené houby. Většina zná jen hřibovité. Poznali i muchomůrku červenou, ale ostatní houby ne,“ pochlubila se studentka Lucie Šrailová.