Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gymnazisté se opět vydali za osobnostmi

Praha, Cheb - Studenti se setkali například s MUDr. Juliem Špičákem, CSc., přednostou Kliniky hepatogastroenterologie v pražském IKEM

17.11.2015
SDÍLEJ:

Jana Pidrmanová.Foto: Gymnázium Cheb

Studenti chebského gymnázia a několik studentek sokolovské školy se 7. října pod vedením pana prof. Stuláka zúčastnili již tradičního zájezdu za slavnými osobnostmi do Prahy, který se tentokrát konal v luxusním hotelu Jalta. Jako obvykle jsme měli možnost pokládat otázky několika osobnostem z různých odvětví.

První, s kým jsme se měli možnost setkat, byla vodní slalomářka, kajakářka a mistryně světa z letošního roku, závodící v kategorii K1, Kateřina Kudějová. Kateřina závodí za tým USK Praha. Jejím trenérem je pan Jiří Prskavec, kterého si, dle svých vlastních slov, velmi váží a nemohla by si přát nikoho lepšího. Velice ráda jezdí na soustředění do zahraničí. Nejvíce se jí líbilo na Novém Zélandu nebo v Řecku, kde jsou podle ní skvělé tréninkové podmínky. Kateřina se také svěřila, že nikdy nespoléhala jen na úspěch ve sportu, a proto se vždy snažila zvládnout školu, aby si případně mohla najít i normální zaměstnání. Dále jsme se Kateřiny ptali, co tedy plánuje do budoucna dělat a kam by eventuálně vložila finance vydělané závoděním. Prozatím by se i nadále ráda věnovala sportu, ale peníze by chtěla investovat do koupě bytů a jejich následného pronajímání.

Druhou osobností, opět ze sportovního odvětví, byl bývalý český fotbalový reprezentant Václav Němeček. Za svou kariéru vystřídal hned několik ligových týmů. Začínal v klubu FC Hradec a již jako osmnáctiletý přestoupil do pražské Sparty. Dále odehrál 3 sezóny v Tolouse FC, poté následoval přestup do švýcarského Servette Ženeva, krátký návrat do Sparty a kariéru zakončil v čínském Dalian Shide. Velkou oporou mu byla jeho manželka, která ho doprovázela napříč celým světem. Nejlépe se mu prý hrálo v Číně, kde měli hráči obrovskou podporu fanoušků a pro místní obyvatele byl velkou hvězdou. Je také rád, že mohl poznat úplně odlišnou kulturu a potkat spoustu nových spoluhráčů a přátel.

Jako další za námi přišel novinář a šéfredaktor deníku MF Dnes Jaroslav Plesl. V oboru se pohybuje od počátku 90. let, a dostalo se nám proto od něj pár tipů, jak dosáhnout postu šéfredaktora deníku, jakým je třeba MFD. První podmínkou je nestudovat pouze žurnalistiku. Podle jeho slov je dobré zaměřit se na jeden konkrétní obor, ve kterém budete opravdu znalí, a k tomu popřípadě ještě studovat žurnalistiku. Máte poté větší šanci se uplatnit i v jiném oboru, pokud by vás žurnalistika zrovna nezaujala. Druhým předpokladem je mít přehled. V podstatě o všem, co se kolem vás děje. Sledovat zprávy a neustále zjišťovat nové a nové informace. Posledním a zároveň nejdůležitějším bodem, pokud se již pohybujete ve světě médií, je umět relaxovat. Vyjet si na chatu s rodinou, vypnout mobil a odpočinout si. Což také znamená, že kolem sebe musíte mít opravdu dobře vybraný okruh spolupracovníků, na které se můžete spolehnout.

Čtvrtou osobností, kterou jsme měli možnost vyzpovídat, byla divadelní i filmová herečka Jana Pidrmanová. Jana pochází z Františkových Lázní a narodila se v Chebu. Její herecký talent v ní objevila paní profesorka z dramatického kroužku, která jí doporučila, aby se herectví opravdu věnovala. Jana má již na kontě nejednu filmovou či seriálovou roli, ale svěřila se nám i s tím, že stále raději hraje v divadle. Víc si to prý užívá a líbí se jí kontakt s diváky. Momentálně účinkuje v několika představeních v Národním divadle a některá z nich nám také doporučila.

Český voják, generálporučík Armády České republiky a náčelník Generálního štábu Armády ČR pan Josef Bečvář byl pátou osobností, se kterou jsme měli možnost se setkat. Pan generál vyrostl na venkově v prostředí rodiny, která se věnovala zemědělství, a proto jeho rozhodnutí stát se vojákem způsobilo velké pozdvižení. Nakonec však dostal požehnání a vystudoval vojenské gymnázium. Pro další studium si pak vybral obor dělostřelectví na vojenské vysoké škole ve Vyškově. V průběhu rozhovoru si musel vyřídit důležitý telefonát a po návratu nám na omluvu sdělil, že pan ministr pouze potřeboval něco prokonzultovat. Myslím si, že až poté většině z nás došlo, jak významná osoba před námi právě sedí. Při svém povolání je velmi časově vytížen, a proto si stejně jako pan Plesl myslí, že je důležité si jednou za čas pořádně odpočinout.

Jako poslední za námi přišel pan prof. MUDr. Julius Špičák, CSc. Pan profesor je členem Rady pro výzkum, vývoj a inovace a také přednostou Kliniky hepatogastroenterologie v pražském IKEM. Zabývá se především problematikou transplantace jater. Působil také na mnoha pracovištích v zahraničí, včetně Mnichova, Tel-Avivu a New Yorku. Je také držitelem několika prestižních ocenění. Pan profesor působil velmi profesionálně a bylo znát, že je na přednášení před více lidmi zvyklý. Velice srozumitelně nám přiblížil, v čem spočívá jeho práce a jaké mohou nastat problémy při transplantaci jater.

Děkujeme všem osobnostem za jejich motivační povídání. Setkání s nimi nám poskytlo spousty nových poznatků a příjemný kulturní zážitek. Poděkování patří také panu profesoru Stulákovi, bez kterého by se akce nemohla uskutečnit.

MICHAELA MAKOVCOVÁ

Autor: Redakce

17.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení