Cheb/Praha/ Naposledy v tomto školním roce,( 27. června) zavítali studenti chebských středních škol, ašského a ostrovského gymnázia do hlavního města Prahy, kde se setkali se známými českými sportovci. Akci zorganizoval manažer chebského gymnázia a profesor dějepisu Miroslav Stulák.

Radek Dvořák a Václav Prospal

Až z dalekých Českých Budějovic přijeli pouze kvůli nám „na otočku“ (člověku se tomu nechce ani uvěřit) dva velcí kamarádi Radek Dvořák a Václav Prospal, dlouholetí hokejový reprezentanti. Radek (trojnásobný mistr světa 1999, 2001, 2005) se dokonce dostal dvakrát do finále o Stanley Cup. Václav (dvojnásobný mistr světa 2000, 2005) tuto možnost zatím neměl.

Málokdo ví, že Radek Dvořák je vyučeným automechanikem a Václav Prospal zase číšníkem. Oba dva svého rozhodnutí hrát hokej nelitují. Po skončení sezóny se již řadu let připravují v letní přípravě společně. Letos se k nim přidal i mladý útočník Českých Budějovic Zdeněk Kutlák. V letních měsících spolu stráví až 6 hodin denně.
„Radek je lepší na kole v jízdě do kopce, ale když hrajeme tenis, tak se mnou vždycky prohrává,“ dodal s úsměvem Prospal. Jejich rodiny také jezdí na společné dovolené. V semifinále na MS 2005 (Vídeň) rozhodl Radek Dvořák v páté minutě prodloužení o tom, že český tým postoupil do finále (Česko - Švédsko 3:2 p.).

Když čeští hokejisté nastoupili k finálovému zápasu s Kanadou, hned ve 4. minutě dorážel Václav Prospal tečovanou střelu za Martina Brodeura, brankáře Kanady. A jejich vysněný tým, za který by si chtěli zahrát? Oba se shodli, že by chtěli být součástí týmu, který vyhraje Stanley Cup.
Dále se shodli v tom, že čeští brankáři jsou jedni z nejkvalitnějších na světě. „Hašan, Čeman, Hnilda jsou dobří gólmani, ale nejlepší „fazonu“ měl Tomáš Vokoun v semifinále a finále ve Vídni 2005,“ říká Radek Dvořák.

Na otázku, co jim hokej dal a naopak vzal, Václav Prospal odpověděl: „Hokej mi skoro nic nevzal, myslím si, že vykonávám nejhezčí práci na světě! Protože práce je zároveň mým koníčkem a současně mne slušně živí !