Student třetího ročníku čtyřletého gymnázia v Chebu Miloslav Machoň zvítězil na celorepublikové soutěži středoškolských odborných činností. V těžké konkurenci se prosadil v oboru fyzika. Po návratu ze soutěže jsme mu položili několik otázek.

Jak se vaše práce jmenovala a čím jste se v ní zabýval?Nesla název ´Změny meteorologických a fyzikálních veličin v průběhu prstencového a úplného zatmění slunce´. Jednalo se o práci z oboru fyziky. Zpracovával jsem v ní údaje z prstencového zatmění slunce ve Španělsku v roce 2005 a úplného zatmění slunce v Turecku v loňském roce. Tohoto zatmění jsem se zúčastnil s expedicí z plzeňské hvězdárny. Hodně zajímavé jsou při zatmění změny barvy oblohy.

Zabýváte se astronomií. Co vás k ní vlastně přivedlo?
Taková úplně nevinná knížka v dětství. Byl to malý cestopis. Díky němu se už ale o astronomii zajímám dobrých třináct let.

Za zatměním slunce jste vyrazil do zahraničí. Kdy se ho ale dočkáme v Čechách?Částečné zatmění slunce si užijeme 1. srpna příštího roku. Na úplné zatmění si u nás budeme muset hodně dlouho počkat. Já sám bych chtěl v červenci 2009 vyrazit do Číny, kde bude úplné zatmění slunce.

V příštím roce se budete rozhodovat, kam jít dál studovat. Jaké jsou vaše plány?Chtěl bych se věnovat meteorologii nebo astronomii. Rozmýšlím se mezi matematicko fyzikální fakultou Karlovy univerzity v Praze a pedagogickou fakultou v Plzni.