Nastávající maminky z chebského regionu polekala zpráva o možném rušení gynekologicko–porodnického oddělení chebské nemocnice. Opak je však pravdou. Vedení krajské nemocnice pro chebské oddělení chystá například nákup nových přístrojů a nového vybavení pokojů nebo třeba rekonstrukci sociálního zařízení.

Plné nasazení

„I při současném všeobecném nedostatku lékařů a sester se oddělení snaží v maximální míře poskytovat péči ženám nejen chebského okresu. Daří se to především dobrou organizací práce a plným nasazením zdravotnického personálu, kterému záleží na tom, aby pacientky a budoucí maminky vyhledávaly péči chebské gynekologie a porodnice,“ řekla Zdeňka Marková, tisková mluvčí Karlovarské krajské nemocnice a.s.. Podle jejích slov k tomu přispívá také vstřícné jednání, úsměv a empatie.

Chtějí využít dotace

Sebelepší přístup se ale neobejde bez kvalitního a moderního zázemí. I nemocnice chce proto využít možnosti čerpání dotací z Regionálního operačního programu. A co má v plánu pořídit? „Jedná se například o elektricky ovládané operační stoly, defibrilátor, myčku operačních nástrojů,“ vyjmenovala mluvčí. „Ta je důležitá pro zefektivnění provozu a bezproblémové dodržování přísných hygienických norem,“ vysvětlila. Mimo to by se z dotačních prostředků mohla koupit nová lůžka se stolky a nástrojové vybavení. A to vše v průběhu příštího roku.

Dokončí klimatizaci

„Vlastními prostředky či z dalších zdrojů se pak plánuje nákup ultrazvukového přístroje, moderních porodnických lůžek či nového kardiotokografu,“ upřesnila ještě mluvčí. Mimo to se na operačních sálech dokončí dlouho očekávaná klimatizace a dojde k výměně operačních lamp na porodních a operačních sálech.

Rekonstrukce

Ani tím však plány chebské porodnice nekončí. Do poloviny příštího roku by zde měly vzniknout nové nadstandardní pokoje na oddělení šestinedělí i gynekologie. Sprchy a toalety pak čeká rekonstrukce a na porodním sále má být nově rodičkám k dispozici porodní vana.
„Toto vše bude završeno novým zateplením a opláštěním budovy gynekologicko-porodnického oddělení, které se nachází v příjemném prostředí parku se vzrostlými stromy,“ podotkla mluvčí.

Nemocnice nabízí i kurzy

Pokračovat budou také oblíbené předporodní kurzy pro těhotné ženy. Budoucí maminky se na nich seznámí se vším, co je čeká. Podle mluvčí chce nemocnice v aktivitě pokračovat už proto, že mají kurzy velký pozitivní význam pro budoucí porod.
„Ke zlepšení péče bude nově zavedena ve spolupráci s ARO porodní epidurální analgezie. Ta umožňuje takzvané bezbolestné vaginální porody,“ vysvětlila Zdeňka Marková s tím, epidurální analgezie doplní další již prováděné metody tlumení porodních bolestí. „V oblasti gynekologické je plánováno rozšíření spektra operací, zvláště v oblasti operací laparoskopických, časem i robotických,“ dodala.

Úleva

Nastávající maminky zpráva o modernizaci porodnice těší. „Také se ke mě dostala zpráva, že se má oddělení omezit,“ potvrdila dvaatřicetiletá Hana z Chebu. „Dost se mi ulevilo, že to tak není. Mám totiž v plánu rodit v Chebu. A od svých kamarádek vím, že byly spokojené. Jsem ráda, že nemusím hledat péči jinde.“