A je to tady opět. Po roce se v chebské sportovní hale sejdou milovníci stolního tenisu. Ne ledajací. Tito hrají stolní tenis na vozíčcích. Tento ročník Mezinárodního turnaje vozíčkářů ve stolním tenise Cheb Open už je dvanáctý a začíná dnes, v sobotu 10. července, od 8.30 hodin. Konec je naplánovaný zhruba na 16. hodinu. Akce se koná za výrazné podpory Města Cheb, Krajského úřadu Karlovarského kraje a řady sponzorů. Pro každého hráče je připravena díky sponzorům upomínka na tento největší turnaj v České republice.

Vozíčkáři nezahálí

Sportovní klub vozíčkářů západočeského regionu Cheb pořádá pravidelně celorepublikový turnaj vozíčkářů ve stolním tenise v Chebu a Klatovech. V roce 2000 pořádali i MČR družstev vozíčkářů ve stolním tenisu v Chebu a od roku 2001 pravidelně mezinárodní turnaje Cheb Open. „Kromě stolního tenisu se vozíčkáři věnují také jiným sportům, například je to florbal, petanque, bowling, basketbal, lukostřelba, plavání a jiné,“ uvedl Tomáš Harant, člen organizačního týmu. „Zároveň se vozíčkáři zapojují do veřejného života, připomínkují bezbariérovost, dostupnost, dodržování vyhlášek,“ připomněl.

Turnaje se zúčastní asi 60 hráčů z České republiky a devět hráčů ze zahraničí - z Německa, Rakouska, Švýcarska a Slovenska, což je poprvé takové početné zastoupení z více států. Účast přislíbili mistr světa 1998, stříbrný olympionik z Atlanty, Athén 2004 a zlatý z OH Sydney 2001- Michael Štefanu (jednotlivci - paraplegik). Ten se účastní pravidelně. Chybět by neměli mistři světa 1998 a stříbrní z OH Sydney 2001- Martin Zvolánek a Tomáš Přibyl (čtyřhry - kvadruplegik). Dále přijede čerstvý medailista z Mistrovství Evropy René Tauš, mezi dalšími se objevují jména Jaroslav Hadrava, Jiří Suchánek či slovenský reprezentant Rostislav Revucký. Z chebského regionu se zúčastní sedm hráčů.

Hrát se bude na šestnácti stolech ve sportovní hale TJ Lokomotiva v Chebu způsobem skupin obvyklým na mezinárodních turnajích.

V rámci turnaje se uskuteční celorepublikový turnaj – XII. ročník, který je bodovaný, určený pro handicapované sportovce všech kategorií, výkonnosti, věku a započítává se do celostátního žebříčku. „Porazil jsem i ty, se kterými jsem nikdy nevyhrál,“ radoval se na minulém ročníku Jirka Suchánek z SK ST Liberec, který v kategorii A získal první místo.

Tenisty čekají tři kategorie

Hrát se bude ve třech výkonnostních kategoriích A, B, C. V kategorii C si může zahrát kdokoliv, je určená i začátečníkům, kteří si chtějí poprvé zkusit zahrát. „Letos přijedou opět i nováčci a spojí tak se sportem i prodloužený víkend s poznáním našeho města a chebského regionu,“ uvedl Harant.
Na turnaji se bude prezentovat i firma prodávající vozíky a rehabilitační pomůcky.

Ubytování pro účastníky je zajištěno bezbariérové – hned vedle sportovní haly TJ Lokomotiva Cheb, na koleji ZČU.

Zahájit by měl starosta

Turnaj by měl zahájit starosta Chebu MUDr. Jan Svoboda a hejtman Karlovarského kraje Mgr. Josef Novotný. Minulý rok se pánové neobjevili, ale při desátém ročníku si spolu dokonce dali krátký mač.

Bez sběračů by to nešlo

Zvláštní poděkování patří sběračům míčků, hlavně z řad žáků a studentů, kteří v době prázdnin přijdou pomáhat. Minulý rok se organizátoři obávali, zda jich bude dostatek, ale nakonec byli sami překvapeni. Mladí lidé dorazili v hojném počtu.

Poděkování za půjčení stolů na stolní tenis také patří Gymnáziu Cheb , oddílu stolního tenisu v Aši a v Lubech.

Velké díky si zaslouží rovněž další jmenovaní: Město Cheb, Krajský úřad Karlovarského kraje, HS Line s.r.o., Terea Cheb s.r.o., Chládek a Tintěra, Pardubice a.s., Lékárníci 95, Manitera – internetová lékárna, Amica Centrum s.r.o., TOR Cheb spol s.r.o., NELAN spol. s.r.o.
Tekaz s.r.o., UNIPAP, HB PRINT s.r.o. , Chebský pivovar a.s., Bad Brambacher – minerální vody, limonády, Baumax, Foto – kino Weis, Zahradnictví Hrdlička, Třebeň, Kolektiv lékárny Centrum Cheb, Petr Hána, Aesculus v.o.s., Sokolovské uhelné právní nástupce a.s., Ivana Gostíková – prodejce O2 Sokolov, Zlatnictví Altman AZ s.r.o., Crystal – L. Faltus, Klenotnictví Hela, Coca cola, Plzeňský prazdroj, Restaurace U zdraví, Sport bar – M-Andresíková, Cyklosport Hartmann, Hurikán Computer, Infocentrum Cheb, Elektra v pasáži – Miroslav Hasenovič, manželé Suchardovi, Truhlářství Andresík, Smíšené potraviny-Nguyenová, ZČU-vysokoškolská kolej, Rádio Egrensis, Oddíl TJ Jiskra Aš, Gymnázium Cheb, oddíl stolního tenisu Luby u Chebu.

Poděkování patří také všem dobrovolníkům, kteří pomáhali sbírat míčky v období prázdnin, a organizátorům této akce.