Deník na návštěvěDeník na návštěvěZdroj: Deník

A proč Hasičanka? Název vznikl proto, že převážná část muzikantů byla v době vzniku kapely z řad hasičů. „To už dnes neplatí,“ řekl kapelník Jaroslav Mikulenka. V současné době je z devatenácti členů pouze pět hasičů. Věkové rozmezí muzikantů v kapele je velmi široké a pohybuje se od patnácti do šedesáti let. Většina z nich jsou aktivní muzikanti, kteří působí v různých kapelách širšího regionu a jsou současnými i bývalými žáky místní základní umělecké školy.

Věhlas dechové kapely už dávno přesáhl hranice města. V době, kdy neplatí omezení kvůli koronaviru, hraje Hasičanka v mnoha městech a obcích kraje i mimo něj převážně na akcích pořádaných hasičskými sbory. „Vystupovali jsme například ve Skalné, v Bečově, ale i v Nečtinách, Litoměřicích. Je toho opravdu hodně,“ uvedl další z členů souboru Radek Mikulenka. Naplánovaná byla i cesta do zahraničí, ta se bohužel kvůli pandemii neuskutečnila. Repertoár kapely je různorodý. Během působení se podstatně měnil. Hasičanka začínala s pochody, polkami a valčíky. Dnes ale k tomuto repertoáru přibyly i náročnější skladby.

„Poděkování patří místním hasičům. Jednotka nám půjčuje dopravní automobil na přepravu muzikantů a nástrojů, sbor nám pomáhá se zázemím i s financemi. A velké díky si zaslouží i město Teplá, které nám půjčuje kulturní dům na zkoušky,“ dodal.