VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči cvičili záchranu člověka ze zamrzlé vodní hladiny

Mariánské Lázně, Velká Hleďsebe – Záchranu člověka, pod kterým se prolomil led, cvičili dobrovolní hasiči z Mariánskolá­zeňska.

20.2.2011
SDÍLEJ:

Hasiči cvičili záchranu člověza ze zamrzlé vodní hladinyFoto: DENÍK/Jana Bežáková

Místem výcviku byl Velký knížecí rybník poblíž Mariánských Lázní. V rámci pravidelné odborné přípravy se v sobotu 19. února sešli dobrovolní hasiči z Teplé, Mnichova, Lázní Kynžvartu, Tří Seker, Drmoulu, Milíkova a Dolního Žandova, aby si zásah nanečisto vyzkoušeli.

Termín byl vybrán záměrně, neboť právě v období polevujících mrazů je led slabý a nestabilní, proboření osob či zvířat je pak velice pravděpodobné. „Led je zde silný přibližně sedm až deset centimetrů a při krajích rybníka je podstatně slabší. To jsou správné podmínky výcviku," uvedl velitel mariánskolázeňských profesionálních hasičů Martin Gaier. Spousta lidí velice podceňují sílu ledu, ať je to při různých sportovních aktivitách, při venčení svých čtyřnohých miláčků, či neopatrností při procházkách. Proboření do ledové vody má pro většinu lidí katastrofální následky, hrozí prochladnutí, šok, zástava srdce či utopení. Poskytnutí včasné pomoci je v těchto případech zcela zásadní. Proto jsme téma záchrany zařadili i do odborné přípravy jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí. Pokud bude zasahovat jednotka místní, je velice pravděpodobné, že bude na místě dříve než profesionální hasiči, zejména ve vzdálenějších obcích, jako je Teplá či Milíkov.

Hasiči cvičili po předchozí teoretické části, která byla na stanici hasičů v Mariánských Lázních. Praktický výcvik byl pak připraven vyřezáním otvoru dva krát dva metry v nestabilním ledu s výškou hladiny přibližně 1,3 metru. Výcvik byl náročný na psychiku i fyzičku jednotlivců. Přiblížení se k tonoucímu plazením, či posunem pomocí nastavovacích žebříků, na zamrzlé, rozbředlým sněhem pokryté hladině a poté zachránit tonoucího, nebylo nikterak příjemné. Způsobů záchrany je několik a je na podmínkách zásahu a dalších okolnostech, kterou variantu zachránci zvolí. „Cvičilo se více způsobů, vždy a pouze jen s nářadím a prostředky, které má každá z jednotek k dispozici. Vždy je však potřeba jistit lanem zachránce, neboť prolomení ledu hrozí i jemu. S tím, že se namočí v ledové vodě je potřeba počítat,“ sdělil Gaier.

Pro potřeby nácviku dělal figuranta příslušník Policie České republiky, ze skupiny policejních potápěčů. Byl vybaven mokrým neoprenem s izolací, a voda, jejíž teplota byla do pěti stupňů mu až tak nevadila. Hasiči měli s sebou náhradní oblečení a pokud se namočili, šli se převléknout. Našli se i ti, kteří přistoupili, k výcviku velice profesionálně a pro zachraňovaného vlezli do ledové vody. Nové zkušenosti a poznatky z výcviku si budou pamatovat. Dívání se nestačí, je potřeba si vše vyzkoušet. Zde možnost byla, příště může již každého prověřit vlastní zásah. Velké poděkování patří kapitánovi Bc.Píbilovi od Policie ČR Cheb za funkci obětavého figuranta. Děkujeme i Českému rybářskému svazu Mariánské Lázně za umožnění výcviku na jejich revíru," dodal. Čtyřiceti dobrovolným hasičům se výcvik líbil a jistě se jim zkušenosti a poznatky budou hodit. vlezli do ledové vody. Nabité zkušenosti a poznatky z výcviku si budou pamatovat. Dívání se nestačí, je potřeba si vše vyzkoušet. Zde možnost byla, příště může již každého prověřit vlastní zásah.

Autor: Jana Bežáková

20.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení