Lyžaři nechápavě koukali, když se ve Ski areálu v Mariánských Lázních ve večerních hodinách nečekaně objevili hasiči. Nešli hasit oheň, začali šplhat po lanovce.

„Výcvik byl zaměřený na prohloubení dovedností při záchraně osob z kabinek lanovky,“ vysvětlil velitel mariánskolázeňské stanice Hasičského záchranného sboru (HZS) Martin Gaier. „Každý z lezců musel vylézt na sloup a s pomocí speciální kladky zavěšené na vodícím laně sjet k první kabince, ukotvit se, připravit si otevření dveří kabinky a následně pomocí evakuačního trojúhelníku, lana a technických prostředků dopravit bezpečným spuštěním osobu z kabinky na pevnou zem. Vše za dodržení maximálních bezpečnostních opatření,“ upřesnil průběh cvičení.

Tento způsob záchrany osob je možné použít v případě, že selžou veškeré technické možnosti přistavení soupravy kabinek do některé z cílových stanic. V Mariánských Lázních naštěstí k podobné situaci ještě nedošlo. Obsluha má několik způsobů, jak kabinky dopravit na stanici.

Nicméně je důležité, aby naši lezci byli připraveni na případnou ostrou akci. Stačí, aby někdo z přepravovaných potřeboval okamžitou pomoc a kabinky by se zrovna z jakéhokoliv důvodu zastavily,“ objasnil Gaier.

Hasiči pracují rychle, od příchodu k nejbližšímu sloupu nad soupravou kabinek se ke kabince s lidmi dostane příslušník sboru během deseti minut.

„Výcvik lze hodnotit jako vydařený, nikomu se nestal úraz, navzdory mrazivému počasí si lezci vyzkoušeli opravdu vše, každý si procvičil požadované. Poděkování za přípravu místa výcviku patří panu Ladislavu Černému a členům obsluhy kabinkové lanovky. Děkuji i zúčastněným příslušníkům za přístup a kvalitu výcviku. Nechť jim tyto zkušenosti přinesou ovoce do budoucna,“ dodal velitel.

„Jen doufejme, že to nikdy nebude třeba a naše lanovky jsou bezpečné,“ poznamenal milovník lyžování Jan Jirásek z Chebu.