Toho se zúčastnili nejen profesionální hasiči, ale také předurčené jednotky dobrovolných hasičů a vrtulník letecké služby Policie České republiky.

Použití této techniky hašení je nejúčinnějším řešením při likvidaci požárů v nepřístupných lokalitách, což se potvrdilo naposledy při rozsáhlém požáru u Vojkovic. Výcviku se zúčastnilo více než sto hasičů.

„Letos jsme už dvakrát v Karlovarském kraji likvidovali požár pomocí závěsného vaku pod vrtulníkem,“ uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru Cheb Jan Doubrava. „Je to nejúčinnější řešení hašení v těžko přístupných lokalitách, kde bychom jinak museli použít například dálkovou dopravu vody.“ Výcviku, který musel být kvůli mlze o několik hodin odložen, se zúčastnily profesionální i dobrovolné jednotky.

„Plnění závěsného vaku vyžaduje dodržování bezpečnosti práce. Profesionální hasiči se zúčastňují výcviku každý rok,“ řekl Doubrava. Jednotky dobrovolných hasičů se prostřídávají a cvičení si opakují po třech letech. Cvičící hasiči si odnesli nové poznatky a zkušenosti. „Nejlepší je praktický výcvik,“ dodal Doubrava.

„Opravdu jsem si myslel, že někde hoří les,“ uvedl obyvatel z nedaleké chatové oblasti. „Byl jsem naprosto v šoku a měl strach, že je to někde blízko. Teď je plno požárů. Až poté, co jsem se začal ptát, co se děje, jsem zjistil, že jde o výcvik. Přiznávám, že mě to mohlo napadnout, jsou tu každý rok.“