Je pracovní den a v zemědělské usedlosti v Janovicích se konají rekonstrukční práce v prostoru půdy a bývalého seníku. Při práci s otevřeným plamenem došlo k požáru od hořáku svařovací autogenní soupravy a oheň se rychle šíří. Poté vybuchuje propanbutanová láhev uložená v půdní části seníku. Částečně je poškozen krov a statika střešní konstrukce. Tři osoby jsou zraněné, jeden člověk zmateně pobíhá v okolí objektu.

„Tato událost byla naštěstí jen simulovaná a jednalo se o cvičení připravené pro jednotky profesionálních hasičů z Mariánských Lázní a Toužimi a jednotky dobrovolných hasičů z Teplé a Mnichova. K události bylo povoláno pět hasičských cisteren a na dvě desítky hasičů,“ vysvětlila Alena Ryvolová, mluvčí Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje.

Po celou dobu zásahu bylo podle mluvčí velení záměrně přenecháno veliteli dobrovolných hasičů z Teplé, který si tak měl možnost vyzkoušet velení většímu počtu záchranářů při akci s více záchrannými pracemi a řízení kolegů z profesionálních jednotek.

„Hasiči měli po příjezdu na místo za úkol provést průzkum místa události, rozvinout útočné proudy, vyhledat zraněné osoby a poskytnout jim předlékařskou pomoc. Dále museli vynést autogenní soupravy a postarat se o jejich ochlazení. Zabezpečit narušenou střešní konstrukci proti zřícení a v neposlední řadě také poskytnout posttraumatickou intervenční pomoc osobě zmateně pobíhající kolem domu,“ popsala zásah mluvčí. Cvičení mělo zúročit znalosti z ´výcvikového roku - požáry budov, požáry plynů, požáry v podkroví, zemědělských objektů, požáry acetylenu´, ověřit schopnosti a rozhodovací proces velitele JPO Teplá a procvičit spolupráci jednotek JPO.

„V poslední době jsme měli mnohá cvičení zaměřená spíše na evakuaci osob z budov a potřebovali jsme něco dalšího,“ poznamenal velitel výjezdové jednotky z Teplé Karel Kyller. „Požár rodinného domu je mnohem reálnější. Objekt nám zapůjčil jeden z členů našeho sboru a můžu říct, že to bylo opravdu k něčemu. Musím konstatovat, že mě chlapi překvapili, jak to profesionálně zvládli, zafungovali nad očekávání dobře. I figuranti, které nám dělali mí kolegové z práce, si uvědomili, že práce hasiče je nutná a těžká,“ řekl. Jak ještě doplnil, den, kdy se konalo cvičení, byl sám o sobě náročný. Ještě během cvičení odjížděli muži na zásah při úniku ropných látek a těsně po skončení cvičení vyjížděli k požáru stohu v Toužimi. „Letos máme víc zásahů než za celý loňský rok,“ dodal Kyller.

(iva, šma)