„Specifické zásahy záchrany osoby, která se propadla pod zesláblým ledem, nejsou časté, nicméně je důležité být připraven,“ uvedl velitel mariánskolázeňské hasičské stanice Martin Gaier, a proto se hasiči v souvislosti s jarním počasím vrhli na přípravu.

Cvičení Hasičského záchranného sboru (HZS) Mariánské Lázně se konalo na Velkém Knížecím rybníku ve Velké Hleďsebi. Hasiči použili otvory, které vysekali rybáři kvůli okysličování vody.

„Během výcviku jsme velký důraz kladli na bezpečnost všech přítomných, aby se ze cvičení nestala ostrá akce,“ poznamenal Gaier.

„K místu cvičení jsme přesunuli přívěs s člunem, nezbytné technické vybavení a samozřejmě figuranty z řad přítomných hasičů, kteří se do ledové vody dobrovolně ponořili. K zajištění proti prochladnutí a k okamžitému potopení figurantů jsme použili speciální obleky – suché neoprény,“ vyjmenoval.

Na místě si hasiči procvičili různé postupy, ať už vytažení záchranářem, vytažení pomocí žebříků, které se podsunou pod tonoucího, rozvinutím požární hadice směrem k tonoucímu a také způsob vytažení osoby do člunu. Procvičili i přístupy po ledě k zachraňovanému pomocí dvou žebříků a plížení pomocí bodců.

„Když člověk něco potřebuje, většinou jako první volá hasiče. Ti chlapi prostě ovládají všechno,“ poznamenal Cheban Zdeněk Fiala.