Ve druhém patře skalenského hradu Vildštejn, kde se expozice nachází, jsou nyní k vidění taková lákadla, jako například ojedinělá zápřahová stříkačka od firmy R. A. Smekal Praha Smíchov, vyrobená 28. září 1899, milovníky techniky jistě zaujmou také třeba takzvané ruční stříkačky Berlovky.

„Máme zde už na pět stovek exponátů," pochvaloval si velitel dobrovolných hasičů ve Skalné Roman Melničuk. „Jednu ze stříkaček jsme získali od hasičského sboru obce Herink u Prahy. Je unikátní v tom, že k ní jsou i originální doklady o koupi. Víme, že byla pořízena v září 1899. Částku 580 zlatých korun tehdejší kupci složili hotově," usmíval se Melničuk.

Muzeum se pyšní i dalším unikátem, kterým jsou hasičské saně. „Stříkačka na voze? Takových máme víc. Ale na saních? Pokud vím, jsme široko daleko jediní, kteří se něčím takovým mohou pochlubit," vyzdvihl Melničuk. „Kromě tohoto exponátu se v nové sezoně mohou hosté těšit třeba také na přenosnou motorovou stříkačku PS 8, která je po celkové rekonstrukci, několik menších exponátů, jako jsou například tak zvané ruční stříkačky Berlovky, krásné zápřahové stříkačky na dvoukolovém podvozku, nebo hadicový naviják z obce Březová u Karlových Varů," dodal. „S kamarády z našeho Sboru dobrovolných hasičů ve Skalné věříme, že prohlídka Muzea hasičské historie včetně celého hradu Vildštejn a okolí je dobrý tip na výlet, a to nejenom pro občany našeho města," lákal.

Ojedinělé Muzeum hasičské techniky na hradě Vildštejn ve Skalné, kde nechybí ani místnost vyzdvihující úspěchy skalenských hasičů, je do října otevřené denně od 11 do 18 hodin.