„Tuto tradici jsme založili vloni podle vzoru jiných krajů. Velmi se nám líbila. Inspiraci jsme načerpali ve Žluticích, v sídle našeho krajského starosty, který se za to vše zasadil a my jsme v tom pokračovali jako druzí. Jsme si totiž vědomi krásného prostředí a prostor Chebu, jakožto historického města, takže s historickými slavnostními prapory to šlo ruku v ruce,“ sděluje za Sbor dobrovolných hasičů Cheb – Háje velitel sboru a organizátor akce Pavel Pagáč.

Setkání historických praporů patří k velkým událostem. Hasiči připevní na historický prapor posvěcenou stuhu a symbolicky tím získávají i ochranu od jejich patrona, svatého Floriána. „Setkání probíhalo tak, že se shromáždily sbory se svými prapory na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, kde jsme se přivítali. Při této ceremonii nám hrála hudba Hasičanka. Následně jsme se přesunuli do Kostela sv. Mikuláše a sv. Alžběty, kde proběhlo žehnání hasičům a světily se i pamětní stuhy, které byly následně přivěšeny ke spolkovým praporům. Průvodem jsme prošli do areálu chebského hradu, kde už proběhlo přátelské, neformální setkání hasičů z celého Karlovarského kraje,“ pokračuje Pagáč.

Každý další ročník setkání hasičských spolkových praporů se bude konat v jiné obci a jiném okrese. Letos to byl Cheb, příští rok budou hasiči slavit na Sokolovsku v Chodově. „My jsme založili tradici v loňském roce, a to Setkáním historických praporů Karlovarského kraje, a první ročník byl tedy ve Žluticích. Nyní se akce opakuje v okrese Cheb, a jsme rádi, že se naše hasičská rodina rozrůstá, protože v letošním roce dorazilo 22 historických praporů a už nyní máme informace o tom, že další prapory vzniknou. Jsem také moc rád, že nám počasí vyšlo. Tato akce je mimo jiné i takové poděkování ke svatému Floriánovi, který je patronem hasičů a jehož slavíme každý rok,“ dodává starosta Krajského sdružení hasičů Karlovarského kraje Alois Minář.