Slovní spojení hazard v centru dokáže lidi v Chebu doslova rozpálit do běla. Před téměř rokem kasina a herní bedny bývalé vedení radnice pomocí vyhlášky odsunulo jen do chebské čtvrti Svatý Kříž. Nyní chce současná koalice vyhlášku zmírnit. Vedení radnice argumentuje tím, že se tak město vyhne obrovským finančním postihům ze strany provozovatelů kasin. To však opozice odmítá a varuje, že zmírnění vyhlášky znamená vlastně dát hazardu v Chebu opět zelenou.

„Vyhláška by se měla upravit tak, aby město nepřišlo k finanční újmě. Registrovaná kasina, o kterých mnohdy ani občané nevědí, s licencí a řádným provozním řádem, nevykazují takové nebezpečí jako černé herny, na které je nutné se nekompromisně zaměřit. To samozřejmě za pomoci Policie České republiky a Celní správy. Herny ve městě nikdo nechce,“ konstatoval starosta města Zdeněk Hrkal.

Kamenem úrazu ohledně vyhlášky se stal téměř rok starý dokument, ve kterém právník města Petra Vlny s vyhláškou nesouhlasí a upozorňuje na to, že provozovatelé kasin mohou po městu požadovat ušlý zisk, který by mohl být až několik milionů korun. Tento dokument měl bývalý starosta Chebu Antonín Jalovec před zastupiteli zamlčet. Proto na něj a bývalou starostku Gabrielu Lickovou podalo současné vedení trestní oznámení.

„Podle mých informací došlo v této kauze k pochybení, které je v současnosti v šetření orgánů činných v trestním řízení. V tuto chvíli nechci spekulovat, ale jsem si více než jist, že minulý starosta nehovoří zcela pravdivě,“ konstatoval Zdeněk Hrkal.

Oba bývalí členové koalice jakákoliv pochybení zpochybňují.

„Námi schválenou vyhlášku kontrolovalo Ministerstvo financí a neshledalo v ní žádnou chybu. Pokud bych jakékoliv informace tajil a nutil tak zastupitele ke schválení vadné vyhlášky, nechápu, jaký bych k tomu měl důvod, protože bych tím jako starosta ohrožoval především sám sebe. Všech podstatných jednání ohledně hazardu byl navíc přítomen i současný starosta Zdeněk Hrkal, tehdy ve funkci mého zástupce, takže by ony informace musel tajit i on,“ vyjádřil se Antonín Jalovec.

„Trestní oznámení na mne a Antonína Jalovce je špinavým politickým bojem. Je nepodložené a šikanózní. Jako nařčená budu požadovat náhradu od konkrétních politiků, kteří rozhodli o podání oznámení,“ uvedla bývalá místostarostka Gabriela Licková.

Kvůli hrozbě návratu hazardu do města uspořádala opoziční strana demonstraci před chebskou radnicí, které se zúčastnilo kolem dvou set lidí. Ti drželi v rukách transparenty s nápisy odmítajícími hazard zpět v centru, jako Hazard je zlo, volíme Cheb bez herny a podobně. Vše za doprovodu hlasitého pískání na píšťaly.