Právě proto přípravy na svatební veselí žádný ze snoubenců nepodceňuje a i každá maličkost hraje v organizačním schématu důležitou roli. A to nyní řeší Jana Vildumetzová, hejtmanka Karlovarského kraje a zároveň poslankyně parlamentu (ANO).

My jsme se proto zeptali, jak se jí daří skloubit svatební shon s náročnou prací političky a zda přece jenom malinko nepropadá panice, aby vše klaplo a 17. srpen byl pro ni i budoucího manžela tím nejhezčím zážitkem.

Před rokem jste se zasnoubila a naznačila jste, že do roka možná bude svatba. Prozradíte, koho si berete a kde si své ´ano´řeknete?
Budu si brát svého partnera Honzu, se kterým jsme spolu šest let a máme se moc rádi. Náš citát na svatebním oznámení to vystihuje nejlíp: Hledali jsme štěstí a našli jsme sebe. Obřad se bude konat v kostele ve Stanovicích. Chtěli jsme se vzít v našem kraji, kde jsme se oba narodili.

Snad nejsme příliš impertinentní, ale údajně jde o církevní svatbu. Je tomu tak? Proč jste se k tomu rozhodla a co tomu všemu předcházelo?
Ano, bude to církevní obřad, který povede emeritní biskup František Radkovský. Ještě před svatbou jsem se nechala pokřtít, na katolický křest jsem se připravovala za laskavé podpory pana emeritního biskupa více než rok. Partner zase přijal svátost biřmování. Oba svatbu vnímáme jako velký den, ze kterého plyne závazek na celý život.

Kolik lidí zvete na svatební obřad? A jaké jste naplánovali menu na svatební hostině?
Počítáme s účastí necelé stovky hostů. Svatební menu bude tradiční, nesmí chybět svatební koláčky a karlovarské knedlíky. A budeme dávat výslužky.

Přípravy na svatbu jsou náročné, emoce pracují. Zvládáte vše, jak jste si představovala? Už máte připravené i svatební šaty?
Upřímně? Je toho strašně moc a máme obavy, aby všechno vyšlo tak, jak bychom si přáli. Každou noc se mi o tom zdá, ještěže v tomto období nezasedá Sněmovna, už tak se snažím skloubit práci pro kraj s přípravami. Naštěstí mám v Honzovi velkou oporu. Rozhodně je lepší být na svatbě hostem než ji v roli nevěsty a ženicha organizovat.
Šaty vznikly podle mého vlastního návrhu, jsou atypické a přitom jednoduché, v bílé barvě. Jejich ušití ale provázely trochu problémy, pomohlo mi s tím hodně lidí, kteří viděli, že ještě týden před svatbou nevím, jestli budu mít v čem jít. Tak bych jim všem chtěla moc poděkovat. Teď jsou šaty připravené a věřím, že celou svatbu vydrží.

Co si už jako vdaná paní plánujete do budoucna? U českých politiků jsme spíše zvyklí na to, že se s partnery či manželkami rozcházejí, vy ale vybočujete a jdete opačnou cestou. Je i váš manžel připravený na to, že času bude málo a uvidíte se někdy až sporadicky? Jste hejtmankou, poslankyní a také předsedkyní Asociace krajů České republiky. Když jste se vloni zasnoubila, krajem běžel žert, že aby s vámi váš partner mohl mluvit, musí se zapsat do vašeho itineráře… To je pochopitelně úsměvná nadsázka, ale vlastně výstižná…
Můj partner má většinou pochopení pro to, že svou práci dělám naplno, ale je pravda, že zvládnout funkci hejtmanky, předsedkyně Asociace krajů a poslankyně už je v poslední době často nad moje síly a na úkor mé rodiny. Proto jsem se rozhodla do konce roku odejít z pozice hejtmanky a plně se věnovat práci ve Sněmovně. S tím itinerářem to totiž zase tak velká nadsázka nebyla.