Žáci františkolázeňské základní školy si včera užívali Halloweenu. „Kéž by byl každý den ve škole takový,“ pověděla Hanka Kročáková z první třídy.
Ředitelka školy Jiřina Fajfrová potvrdila, že výjimečný den není pouze oslavou. „Děti se naučí dělat masky, ale zároveň také vycházet s kolektivem.“
Například žáci devátých tříd připravili pro 'prňáčky' divadelní představení a soutěže. Vítězové byli samozřejmě řádně odměněni.
To nebyl ale zdaleka jediný důvod, proč by si děti takový zábavný den nenechaly líbit po celý rok. Tatínek jednoho školáka věnoval dětem veliký dort ve tvaru dýně. „Myslíme si, že vyučovat se dá také jinou, zábavnější formou,“ sdělila ředitelka františkolázeňské školy.
Haloween se slaví poslední noc keltského roku. Začíná západem slunce 31. října a trvá do východu slunce 1. listopadu. Je to noc, která je spojena s duchy a strašidly, a znázorňuje spojení světa živých se světem mrtvých.
Historie sahá do keltských dob. Hlavním bohem byl Samhain, což lze přeložit jako Pán mrtvých. Právě 31. říjen byl hlavním svátkem Samhaina. Léto skončilo a nastala doba zimy, hladu a temna. Lidé proto hledali pomoc u zemřelých a věřili, že právě v den, který se dnes slaví jako Halloween, je duše zemřelých navštíví, aby jim poskytly pomoc. Svítilny z řep měly pomoci duším najít cestu. Ve vesnicích plály velké ohně a lidé se malovali a převlékali za strašidla, aby se ochránili proti zlým duchům. Duchové totiž mohli celou noc buď pomáhat přátelům, anebo škodit nepřátelům. A ráno si je Samhain odvedl zpět do říše mrtvých. Z Británie přešel svátek do Ameriky v devatenáctém století – jen místo řep použili dýně.