VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historická hasičárna dostane v letošním roce nový kabát

Aš - Ašská radnice se po rekonstrukci vnitřních částí hasičské zbrojnice rozhodla vylepšit i zevnějšek.

24.4.2015
SDÍLEJ:

Vnitřní prostory hasičské zbrojnice v Aši. Foto: Deník/Jan Buriánek

Novou fasádu v letošním roce získá historická budova hasičské zbrojnice na Poštovním náměstí v Aši. Před dvěma lety se podařilo úspěšně dokončit rekonstrukci prvního patra vnitřních prostor, a ašská radnice tak chce nyní zlepšit i její ´kabát´. Celkem na rekonstrukci půjdou téměř čtyři miliony korun.

„Rada města Aše po projednání schválila výsledek výběrového řízení v rámci projektu Setkání a výstavy projekt přeshraniční spolupráce muzeí Mylau a Aš oprava historické fasády," uvedl mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.

Celá rekonstrukce objektu hasičské zbrojnice je součástí přeshraničního projektu. V německém městě Mylau byly zrekonstruovány a vyčištěny vnitřní a venkovní prostory tamního hradu, který je od konce roku opět otevřen veřejnosti. Ašská radnice se v roce 2013 zavázala v rámci projektu zužitkovat několik let nevyužívanou hasičskou zbrojnici.

„Na objektu bývalé hasičské zbrojnice na Poštovním náměstí bude opravena kompletně celá fasáda. Oprava je částečně podpořena dotací z programu Cíl 3. Usnesením rady města byl schválen výsledek výběrového řízení na zhotovitele, který fasádu opraví za 3,9 milionu korun včetně daně," informoval mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.

Fasáda domu, včetně průchodu z Poštovního náměstí do Hlavní ulice, bude opravena ve spolupráci s památkáři, protože objekt ´hasičárny´ je od roku 2009 památkově chráněn.

„Požadavkům památkářů bude přizpůsobena i barevná kombinace na fasádě, která bude provedena v odstínech světle šedivé a cihlově červené. Obnoveny budou také cenné detaily, jako jsou lampy na fasádě," vysvětlil průběh úprav Milan Vrbata s tím, že práce na budově začnou v nejbližších týdnech.

První patro hasičské zbrojnice se před dvěma lety přeměnilo na výstavní prostory, společenský a audiovizuální sál. Během několika měsíců, kdy rekonstrukce trvala, v budově přibyl například výtah.

Stavební firma odstranila ze všech prostor prvního patra zděné příčky.

„Tím se místnosti vrátily do původních velikostí," informoval mluvčí ašské radnice Milan Vrbata. „Stavebníci pak vyměnili instalace, například rozvody vody, elektro, topení a odpady. Postavili výtah, který zajistí bezbariérový vstup do patra z průchodu domu, a zrekonstruovali sociální zařízení," vyjmenoval Vrbata. Kromě výše jmenovaného se v budově dokončilo také restaurování historicky cenných předmětů, původního dřevěného nábytku anebo vitrážových oken.

Autor: Jan Buriánek

24.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení