„Kamna byla převezena na restaurování do dílny Sylvy Antony Čekalové, kde byly v únoru zahájeny restaurátorské práce. Vzhledem k náročnosti procesu restaurování a omezeními v souvislosti s epidemií koronaviru došlo k posunutí původního termínu jejich vrácení a následné stavby v Muzeu Cheb, které se měly uskutečnit v podzimních měsících na jaro příštího roku,“ sdělila Markéta Plevná Šalátová z Muzea Cheb.

Odborníci museli během restaurování odsolit jednotlivé kachle. Sůl se tam dostala z vyzdívek.

„Odsolování, v jehož rámci jsou jednotlivé kachle v maximální míře za pomoci zábalů z destilované vody a buničiny zbaveny solí proniklými do keramiky z vnitřních vyzdívek, je v současné době v konečné etapě,“ sdělila pracovnice muzea.

Mezitím odborníci také odstraňují krusty a výkvěty na keramice a pokračují v čištění cementu ze spár. Spárování drží podle vyjádření restaurátorů velice pevně a někde ho zatím nechávají jen opracované mikrobruskou.

„Spojení glazury se spárovací hmotou je místy pevnější než spojení glazury se střepy. Pokračují také zkoušky glazur a bylo zahájeno lepení a zajišťování rozlomených a naprasklých kachlů,“ poznamenala Markéta Plevná Šalátová.

Na rekonstrukci kamen poskytl příspěvek Karlovarský kraj.