Se zájmem ji poslouchalo několik desítek lidí, kteří zcela zaplnili přednáškovou místnost městské chebské knihovny. Jitka Mlsová, která v současnosti žije s rodinouv Bruselu, vydala před časem významnou a jedinou publikaci, která odhaluje tajemství života Židů v Chebu, kteří se ve městě mohli volně usazovat až ve druhé polovině 19. století.

Ilustrační foto.
Koledníci vybrali rekordní sumu

„Když jsem se v 90. letech 20. století začala zajímat o historii Židů v Chebu, tak jsem se dozvídala od pamětníků odpovědi, že Židé tady sice žili, ale nic o nich nevědí. Pocítila jsem to jako bílé místo v dějinách města Chebu. Nakonec se mi povedlo vypátrat, že jsem vyrostla v domě, kde původně stála středověká židovská synagoga. O to více jsem se začala o Židy v Chebu zajímat,“ poznamenala Jitka Mlsová.

Středověká synagoga se nacházela v Jakubské ulici. Následně vznikla i synagoga u současné chebské knihovny, která však zanikla v roce 1938.

„Týden židovské kultury v knihovně se vázal na významné datum, a to 27. leden. Toho dne roku 1945 vstoupila Rudá armáda do Osvětimi a tábor osvobodila. Od 1. listopadu 2005, po vyhlášení Valným shromážděním Organizace spojených národů, se tento den připomíná jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu,“ poznamenal jeden z hlavních organizátorů této akce, historik a pedagog Jakub Formánek.