Voda valící se nemilosrdně přes silnice, do domů i na ulice, zasahující hasiči i lidi stavějící z pytlů zábrany. Tak to vypadá v téměř celém Karlovarském kraji. Tající sníh v kombinaci s deštěm způsobil obrovské problémy a čeká se také na vyčíslení finančních škod.

„Na většině toků budou toky kulminovat během noci, tedy ze 14. na 15. ledna 2011, na Ohři pod Chebem později. Konkrétně v Karlových Varech v sobotu 15. ledna 2011 ve večerních hodinách, na Nechranicích až v neděli 16. ledna 2011 ve večerních hodinách a na dolní Ohři pak během pondělí 17. ledna 2011,“ uvedl Jan Svejkovský, mluvčí Povodí Ohře. „Během víkendu očekáváme přeháňky o úhrnech 5 až 10 milimetrů za dva dny. Tyto srážky budou zpomalovat pokles průtoků na tocích a mohou je individuálně i zvyšovat,“ dodal mluvčí.

Velké problémy byly například v Bečově. „Museli jsme umisťovat pytle s pískem. Nejhorší situace byla například v Krásném Jezu, kde lidi s šokem pozorovali vodu, kterou dělilo jen několik centimetrů od jejich domů. Povodňová komise je v pohotovosti stejně jako hasiči,“ uvedla Olga Haláková, starostka Bečova.

Tající sníh potrápil také téměř celé Chebsko. V mnoha obcích vyjížděli dobrovolní hasiči. Jednotky odčerpávaly vodu ze zatopených sklepů a stavěli bariéry z pytlů s pískem. Voda zaplavila silnici v Těšově u Milíkova, ta byla s velkou opatrnosti sjízdná. Milíkovští hasiči vyjížděli do Mokřin, kde odčerpávali vodu ze sklepa. „Ve sklepě bylo přibližně osmdesát centimetrů vody,“ informoval velitel jednotky Martin Bežák. Voda, která ohrozila několik domů v Malé Šitboři, v pátečních ranních hodinách naštěstí opadla. Největší obavu mají nyní místní hasiči z potoka, který vede Milíkovem. Ten zatím zatopil jen přilehlá pole a louky. „Situaci jsme monitorovali celou noc a nepřestáváme ani během celého pátku. Poblíž potoka stojí několik domů, kterým v případě vylití hrozí vniknutí vody do objektu. Někteří majitelé už si preventivně připravili pytle s pískem. Až do odvolání celá jednotka drží pohotovost,“ uvedl Bežák.

Voda způsobila problémy i v obci Milhostov. Vozovka mezi Milhostovem a Hlubokou se v pátečním dopoledni skryla pod vodou a byla průjezdná jen s velkou opatrností. Obecnímu úřadu nikdo žádné jiné problémy nenahlásil. Hasiči z Dolního Žandova zasahovali v Salajně, kde vystavěli protipovodňovou hráz. „Zatím je u nás situace klidná a doufáme, že to tak zůstane,“ uvedl velitel Miroslav Hedbávný.

Problémy s vodou mají lidé také v Libé. „Voda je v domech, kam se nikdy před tím nedostala,“ řekl velitel Sboru dobrovolných hasičů z Libé Josef Mádle. „V tuto chvíli se dají dělat jen záchranné práce, takže odčerpáme vodu ze sklepa, odstěhujeme majetek lidí, zabezpečíme, ale pak to musíme nechat a pokud se sklep znova zatopí, musíme počkat, až voda přestane přitékat, abychom ji mohli pořádně odčerpat,“ vysvětlil.

Hasiči v Teplé už ve čtvrtek večer kontrolovali hladinu vodních toků a v pátek už byli zasahovat v Sokolovské ulici. „Situace vypadá děsivě,“ uvedl Karel Kyller, velitel výjezdové jednotky SDH Teplá. „Čerpáme vodu, která začala prosakovat ochranným valem u rodinného domu,“ sdělil s tím, že hasiči očekávají další potíže.

Druhý povodňový stupeň byl během pátku vyhlášen také v Sokolově. „ Povodňových stavů dosáhly na tomto území vodní toky Ohře, Svatava a Lobezský potok a vodní dílo Horka. Přímé ohrožení obyvatel prozatím nehrozí, varování obyvatel v potenciálně ohrožených částech města bude zajištěno hlášením z vozu Městské policie a pomocí SMS. Zatím se nepředpokládá dosažení třetího stupně povodňové aktivity,“ uvedla Dagmar Mašková, mluvčí sokolovské radnice.

O dramatické chvíle nebyla v souvislosti s velkou vodou nouze. V chatové kolonii ve Dvorech museli hasiči zachraňovat dva lidi, které rozvodněná Ohře odřízla od světa. „Já jsem byl vcelku v klidu, ale paní se hodně bála,“ popsal situaci muž, který se představil jako Lexa. V chatě byl s Marií Rusňákovou od čtvrtka. „Už večer jsme zaregistrovali, že voda stoupá,“ dodal Lexa.

Perné chvíle zažíval v pátek dopoledne i Václav Simmer z Tašovic. Už od čtyř hodin ráno zachraňoval společně s kamarády svůj dům, na jehož prahu už byla Ohře. „Podobné problémy jsme tady měli i v minulosti. Ale tohle je maximum,“ komentoval situaci Václav Simmer. Palisádu z pytlů naplněných pískem prý stavěl před svou garáží poprvé.

Cesta za jeho domem, která vede k dalším domům, byla v pátek dopoledne pod vodou. „Řada lidí tam má chaty upravené pro celoroční bydlení. Mohou se dostat z Tašovic horní cestou, ale dům hned vedle nás je teď absolutně odříznutý od světa. Kolem nás nemohou kvůli rozvodněné řece, a na druhou stranu se nedostanou, protože je tam propadlá silnice,“ dodal majitel domu v oblasti ohrožené Ohří

Krajská povodňová komise je v pohotovosti - pátek 12.15 hodin

Během dnešního dopoledne zasedala krajská povodňová komise. Členové komise z řad zástupců Karlovarského kraje, Krajského hasičského záchranného sboru, Policií ČR, ČHMÚ Plzeň, Povodí Ohře a Povodí Vltavy si předali informace o současné povodňové situaci na území regionu. „V současnosti je na Ohři 3. stupeň povodňové aktivity v karlovarských Drahovicích, 2. stupeň v Citicích a v Chebu pod přehradní nádrží Skalka, a problémy může způsobit i rozvodněná Svatava, případně Lobezský potok, které ovlivňují stav vody například v Královském Poříčí,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Eliška Vršecká. Dodala také, že krajská povodňová komise je v kontaktu se starosty a ještě během dnešního dne bude shromažďovat informace z obcí a úzce s nimi spolupracovat.

V Mírové na Karlovarsku sledují nekapacitní most, který zatím bez komplikací propouští vodu. V Aši byl na Bílém Halštrově vyhlášen 3. povodňový stupeň. „Problém jsme řešili v Olšových Vratech, kde se přelévá požární nádrž,“ uvedl náměstek ředitele KHZS Oldřich Volf. Ten shrnul zásahy hasičů, kteří do tohoto okamžiku řešili 41 událostí spojených s čerpáním vody z budov nebo s přípravou písku v pytlích tam, kde se rozlévá voda. „Nyní máme 8 otevřených událostí, lidé se obracejí na naše linky 150 a 112 a my reagujeme operativně podle možností,“doplnil Volf. Podle něj mají hasiči okamžitě k dispozici 62 vysoušečů, více než 5 tisíc pytlů na písek, nářadí a další materiál. Jednotky dobrovolných hasičů jsou školeny jak na pytlování písku, tak i stavění hrází.

Policisté uzavřeli silnici u Citic a komunikaci pro pěší u tzv. kožní polikliniky v karlovarských Drahovicích. Už během včerejška pracovníci Povodí Ohře prováděli řízené upouštění vody z přehradní nádrže Skalka. „Pro odlehčení Ohře jsme ráno omezili odtok z nádrže Stanovice, Jesenici zatím ponecháváme,“ uvedl ředitel závodu Povodí Ohře Karlovy Vary Martin Zoul. S přibývajícími srážkami a pokračujícím táním se předpokládá, že zítra ráno bude kulminovat průtok na Ohři v Karlových Varech, a to v hodnotě 400 krychlových metrů za sekundu.

Sledována je také přehradní nádrž ve Žluticích, kde by měly průtoky vody kulminovat dnes navečer. „Dostaneme se zhruba na úroveň dvacetileté vody, což znamená, že voda poteče bezpečnostním přelivem a způsobí nám provozní problémy. Budeme pytlovat a nadále zůstáváme v kontaktu s vedením obce,“ uvedl Pavel Veverka z Povodí Vltavy, který sleduje stav na řece Střela a přímo ve Žluticích.

Krajská povodňová komise bude v průběhu dne sbírat údaje z celého regionu, její členové se budou pohybovat v terénu. „Zasedneme dnes ještě jednou v 15 hodin, abychom shrnuli vývoj situace,“ uzavřel náměstek hejtmana Martin Havel.

Podle Povodí Ohře bude voda kulminovat až v sobotu večer - pátek 11.45 hodin

Na všech tocích očekáváme vzestup průtoků. Na drobných tocích půjde o rychlé vzestupy, na Ohři, Bílině a Ploučnici půjde o vzestupy pozvolnější. Na většině toků očekáváme kulminace během dnešní noci (ze 14. na 15. ledna 2011), na Ohři pod Chebem později. Konkrétně v Karlových Varech v sobotu 15. ledna 2011 ve večerních hodinách, na Nechranicích až v neděli 16. ledna 2011 ve večerních hodinách a na dolní Ohři pak během pondělí 17. ledna 2011.

Na Ohři jsou II. stupně povodňové aktivity v Chebu, Citicích a pod Nechranicemi ve Stranné, III. stupně povodňové aktivity jsou v Karlových Varech – Drahovicích a v Lounech.

Srážky budou dle předpovědí během dnešního dne ustávat, během víkendu očekáváme přeháňky o úhrnech 5 až 10 mm za dva dny. Tyto srážky budou zpomalovat pokles průtoků na tocích a mohou je individuálně i zvyšovat.

Na Skalce je aktuální odtok 65 m3/s a maximální odtok očekáváme přibližně 75 m3/s.

V Karlových Varech je aktuální průtok 324 m3/s, kulminaci předpokládáme v rozmezí 350 až 400 m3/s.

VD Nechranice aktuálně na přítoku cca 300 m3/s, maximálně očekáváme 450 m3/s.

VD Nechranice aktuálně na odtoku 189 m3/s, ještě dnes očekáváme zvýšení odtoku na 220 až 250 m3/s, během dalších dní je možnost ještě více.

tisková zpráva společnosti Povodí Ohře

Voda trápí i hory - pátek 11.30 hodin

Voda zaplavila silnici mezi Ryžovnou a Božím Darem. Je neprůjezdná

Lidé v Bečově: Chybí pár centimetrů a máme vodu v domě - pátek 11.15 hodin


Problémy se záplavou mají lidé v Bečově a Krasném Jezu. „Společně s hasiči tady pytlujeme, abychom ochránili domy před velkou vodou. Na některých místech chybí kolem deseti centimetrů, aby voda vtekla do domů,“ konstatovala Olga Haláková, starostka Bečova. „Jsou tady opravdu některá velmi kritická místa,“ dodala.

V Karlových Varech zasedá povodňová komise - pátek 11.00 hodin

"V 9:00 byla svolána povodňová komise obce s rozšířenou působností Karlovy Vary. Správní území obce s rozšířenou působností zahrnuje celkem 40 měst a obcí s celkem 92 tisíci obyvatel," uvedl Jan Kopál, tiskový mluvčí karlovarského magistrátu.

"Komise se seznámila s aktuálními informacemi a předpovědmi počasí a situace na tocích ve spádové oblasti. Na řece Ohři je vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity a hladina neustále stoupá. Podle předpovědi ČHMÚ bude řeka kulminovat během zítřejšího dopoledne," dodal mluvčí.

Zvýšený průtok vykazuje také řeka Střela na vodní nádrži Žlutice. Zde je 2. stupeň povodňové aktivity, o něco níže v Čichořicích (Chyše) je vyhlášen již třetí stupeň.

Na řece Teplé je v tuto chvíli 2. stupeň povodňové aktivity.

Řeka Rolava je momentálně bez povodňové aktivity, blíží se ale 1. stupni.

Zvýšené průtoky evidujeme i na menších tocích.

Povodňová komise se aktuálně zaměřuje především na monitorování a řešení akutního ohrožení majetku, jak soukromého tak veřejného, sleduje situaci ve spádovém území, vyhodnocuje poznatky složek IZS.

Velká voda komplikuje dopravu - pátek 10.45 hodin

V Tašovicích u Karlových Varů dosahuje hladina Ohře až k silnici. Její kulminace po příchodu povodňové vlny z Chebska se očekává během několika desítek minut. Mezi Hroznětínem a Kfely voda zaplavuje silnici. Ta je s opatrností průjezdná. Podobná situace je na silnici I/13 u Ostrova, kde se valí voda z pole přes cestu.

Ohře má kulminovat kolem poledne - pátek 9.00 hodin

"V 5:00 hodin v pátek 14. ledna byl v Karlových Varech vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity na řece Ohři. Od 5:30 zasedá povodňová komise města. Očekává se také vzestup hladin Rolavy a Chodovského potoka. Během dopoledne očekáváme další vzestup hladiny Ohře, která by měla podle předpovědi kulminovat kolem poledne," informoval mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Povodňová komise a Městská policie sledují kritická místa ve městě a komunikují s občany v místech nejvíce ohrožených zvýšenou hladinou toků.

Voda stále stoupá

Hladiny řek se v noci ze čtvertka na pátek 14. ledna opět zvedly. Ohře v Chebu má 267 centimetrů (2. povodňový stupeň), v Citicích 299 centimetrů (2.pov.stp) a v Drahovicích dosáhla hladina v 6.20 hodin v pátek hodnoty 285 centimetrů - třetího povodňového stupně. Druhý povodňový stupeň je hlášený také z řeky Teplé na Podhoře, v Tepličce a na odtoku z nádrže Březová. První stupeň pak Povodí Ohře zaznamenalo na řece Svatavě v Kraslicích a ve Svatavě.

Ohře dosáhla 2. povodňového stupně

Ve 21.40 hodin dosáhla hladina Ohře na měřícím profilu Mattoniho nábřeží v Karlových Varech 2. povodňového stupně. Městská policie a pracovníci krizového řízení kontrolují důležitá města na toku a komunikují s krizovými složkami okolních obcí. Kulminace hladiny řeky se dá předpokládat v pátek. Hladina řeky dosáhla ve čtvrtek 13. ledna ve 22.40 hodin hodnoty 226 centimetrů. První povodňový stupeň platí také na řece Svatavě ve Svatavě.

Voda zaplavuje silnice

Zaplavená silnice v Těšově

Podle dostupných informací už voda zaplavila tři komunikace v kraji. Velká laguna se vytvořila v obci Těšov u odbočky na Úval na silnici mezi Milíkovem a Mokřinou. Podobná situace je mezi Citicemi a Dolním Rychnovem. Problémy s vodou, která zaplavuje silnici jsou také hlášeny z Potočiště na Chebsku

Na řece Teplé v Karlových Varech pod Janským mostem je hlášen stav 135 centimetrů vody - první stupeň - bdělost.

Kvůli vysoké vodě byl uzavřen podchod na nábřeží Jana Palacha pod kruhovým objezdem.

První povodňový stupeň je na řece Teplé hlášen na Podhoře, v Tepličce a na odtoku z nádrže Březová.

Hladina řeky Ohře v Drahovicích dosáhla podle údajů Povodí Ohře v 17 hodin hodnoty 216 centimetrů - 1. povodoňový stupeň. Druhý stupeň se vyhlašuje při dosažení hodnoty 230 centimetrů.

Voda stále stoupá. Na vině je neustávající déšť a obleva. V oblasti napršelo až 25 milimetrů vody (Podhora na řece Teplé) za posledních 24 hodin.

Na řece Ohři v Chebu je vyhlášený už 2. povodňový stupeň. První platí na Ohři také v Citicích na Sokolovsku.

Kvůli velké vodě je v pohotovosti také kraj

Velká voda z Německa by mohla ohrozit města a obce podél řeky Ohře. „Probíhá řízené odpouštění vody na přehradě Skalka na úrovni 2. povodňového stupně. Vytvoří se tak zásobní prostor pro povodňovou vlnu. Je vyhlášen 1. povodňový stupeň na limnigrafické stanici Citice, tedy na Ohři, podobná situace je i v Drahovicích na Ohři, v Tepličce na řece Teplé a na limnigrafické stanici Podhora, také na Teplé,“ řekl Martin Havel, náměstek hejtmana.

Podle informací Povodí Ohře, které má kraj k dispozici, by mohl být vyhlášen až 3. povodňový stupeň, ale spíše předpokládáme 2. povodňový stupeň. Krajská povodňová komise je v pohotovosti a je připravena se v případě potřeby sejít. Obce jsou o situaci informovány.

Jelikož velká část města Hroznětína leží v zátopovém území, tak místní radnice situaci monitoruje. „Je potřeba dávat pozor. Zatím je vše v pořádku, ale nevím jaké to bude v dalších dnech,“ informoval Martin Maleček, starosta Hroznětína. „Jsme domluveni se sborem dobrovolných hasičů, abychom mohli o víkendu situaci monitorovat,“ dodal starosta.

Magistrát vyhlásil stav bdělosti

Stav bdělosti vyhlásil karlovarský magistrát kvůli nepříznivému počasí a stoupajícím hladinám na vodních tocích. „V pohotovosti jsou hasiči a také strážníci městské police. Teplá se zatím nevylévá a na Ohři je hlášen první stupeň,“ uvedl Jan Kopál, mluvčí magistrátu.