Nejštědřejší předvánoční sněhová nadílka připadla podle údajů meteorologů na hraničním hřebeni Šumavy, za posledních 24 hodin to bylo kolem 40 cm nového sněhu. Na hřebenech Krušných hor přibylo 20 až 30 centimetrů.

V nižších polohách přechází sněžení v déšť, hladiny řek stoupají. „Množství vody nedokáže půda absorbovat, k domům tak stéká i voda z okolních luk a polí. Od včerejšího dne je monitorovaný především vodní tok Bystřice, v dopoledních hodinách se převezla pohotovostní zásoba pytlů s pískem k hasičům do Ostrova,“ informoval mluvčí karlovarských hasičů Martin Kasal. Situace se podle jeho slov zhoršuje na mnoha místech. „V tuto chvíli je tak zřízený sektor pro protipovodňovou ochranu na zbrojnici dobrovolných hasičů v Ostrově, kam je převezena velká zásoba protipovodňových zábran, zároveň je zde shromaždiště techniky vyslaných předurčených jednotek pro plnění úkolů ochrany obyvatelstva. Podle požadavků pak budou přímo z Ostrova rozváženy pytle s pískem tam, kde bude potřeba chránit před vodou,“ doplnil s tím, že hlášené zaplavování sklepů, domů či garáží je z okolí Ostrova, Nejdku, Mírové, Staré Role či Mezirolí.

„Hladiny vodních toků stále stoupají, kulminace se očekává v nočních hodinách. Od dnešního poledne doteď zasahujeme u sedmi událostí typu čerpání vody a devíti událostí typu odstranění nebezpečných stavů (voda stékající z okolí, laguny na komunikacích…),“ sdělil mluvčí Kasal vpodvečer.

Situace se zejména v Karlovarském kraji zhoršuje velmi rychle. Večer už zasedly povodňové komise v řadě obcí, od 19.30 také povodňová komise kraje. „Na vodních tocích v kraji stále stoupají hladiny i průtoky. V Mírové již bylo nutné evakuovat devět osob, v Luhu u Svatavy 10 osob,“ informoval mluvčí hasičů.

Na řadě míst v Karlovarském i Plzeňském kraji  byl vyhlášen první stupeň povodňové aktivity, bdělost. V Karlovarském kraji  na Skalce dokonce 2. stupeň, pohotovost.  

Aktuální měření ČHMÚ ZDE

Meteorologové předpovídají nárazy čerstvého západního až severozápadního větru i v dalších hodinách. Současně v Krušných horách bude dál sněžit, napadnout může nad 600 metrů až 40 cm nového sněhu za 24 hodin. „V Krušných horách bude v noci na neděli postupně sněžení přecházet většinou do deště. Kombinace silného větru a sněžení může ojediněle vést od vyšších poloh k tvorbě sněhových jazyků,“ uvádí ČHMÚ na svém facebookovém profilu. „V kombinaci odtávání sněhové pokrývky, srážek a předchozího nasycení půdy budou toky reagovat vzestupy s dosažením 1. a 2. SPA, ojediněle i 3. SPA, a to na většině území.“

Dále hasiči upozorňují řidiče, aby kvůli silnému větru neparkovali na místech, kde jsou velké reklamní poutače. V sobotu odpoledne vyjížděli hasiči v Sokolově u obchodního centra Tesco zajistit uvolněné plechy na reklamním poutači. Uvolněná místa se hasičům podařilo provizorně opravit, s ohledem na stále platnou výstrahu na jev velmi silný vítr se situace může opět zhoršit, a mohou se tak uvolnit další části reklamního poutače. „Na vytyčené ploše parkoviště v bezprostřední blízkosti poutače zůstává několik osobních aut, platí doporučení, aby jejich majitelé přeparkovali. Zároveň platí, aby žádní další motoristé nevjížděli a neparkovali ve vyznačené zóně, a to až do doby, než správce obchodního centra zajistí finální opravu," dodal Kasal.