Protestní hladovku včera odpoledne zahájili aktivisté u památníku obětem železné opony ve Svatém Kříži u Chebu. Důvod? Nelíbí se jim sílící vliv komunistické strany nejen v Karlovarském kraji. Takzvaná řetězová hladovka trvá na různých místech republiky půl roku a hlavním cílem je najít v krajích jiný koaliční model než s Komunistickou stranou Čech a Moravy.

„Drží ji občané, kteří tak vyjadřují svůj protest proti návratu komunistů k moci," uvedl Jiří Kotek, krajský zastupitel za ALTERNATIVU a iniciátor akce v kraji.

Hladovka se konala už na několika místech republiky a iniciátoři přebrali štafetu od Zlínských. „Do 'řetězu' se v našem kraji zapojili lidé z Ostrova, Chebu, Sokolova, Aše, Nové Role a Karlových Varů," upřesnil Kotek.

„Díky své profesi jsem v kontaktu s mladou generací a dost mě děsí jejich zkreslený pohled na komunismus a hlavně to, že se ho vůbec nebojí," řekla jedna z protestujících, pedagožka Ivana Čamková z Chebu. „Setkala jsem se i s názorem, že komunistické ceny by byly docela fajn. Já jsem důrazně pro, aby se stále připomínalo to strašné, co se v komunismu stalo."