Řeč samozřejmě není o originálu, který najdete na jihu Čech, ale o jeho zmenšeném sourozenci, jenž brzy najde své umístění v Čechách západních, a to v parku Boheminium v Mariánských Lázních.

Hlavní obrysy miniatury mají ´na svědomí´ tradičně odsouzení z věznice v Horním Slavkově. Zmenšenina poté putovala do Mariánských Lázní, kde modeláři a další umělci dokončují novou dominantu parku přímo před zraky návštěvníků. „Půjde o dosud největší model, který v parku bude,“ informoval jednatel parku Boheminium Tomáš Slifka. A tomu také odpovídá zájem lidí, kteří chtějí vidět, jak takový model vzniká. „Zájem je opravdu velký,“ uvedl.

„Přišli jsme se podívat se syny na miniatury a při této příležitosti jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít i pohled na šikovné ruce modelářů. Už teď to vypadá nádherně, co teprve až bude miniatura kompletně hotová,“ řekla Helena Zelenková z Chebu. „Už jsme tady byli několikrát a v loňském roce jsme měli také to štěstí pozorovat, jak vzniká model plzeňské katedrály.“

Po dokončení se bude opravdu čím kochat. Hotový model bude mít rozměr 5,5 krát 3,5 metru a vysoký bude téměř tři metry.

Model by měl do nejmenších detailů kopírovat současnou podobu stavby.

Zmenšeninu zámku Hluboká nad Vltavou si vyžádali samotní návštěvníci parku, kteří po ní dlouho volali a chtěli ji spatřit mezi dalšími památkami republiky.

Návštěvníci mohou práce na zámku Hluboká sledovat během celého srpna a září. Slavnostní odhalení pak plánují v parku Boheminium na konci září.

Václav Fikar.
Na čtenáře nové knihy Václava Fikara čeká sex, dítě i rock'n'roll