Nepříliš krásný výhled mají obyvatelé ulic Lesní a Lomená na chebském sídlišti Skalka. Při pohledu z okna totiž jejich oči spočinou na sběrném dvoře nebezpečných odpadů.
„Proč něco takového postavili uprostřed sídliště? Proč to není za městem v průmyslové zóně? Kdo to vůbec povolil?“ diví se místní obyvatelka Milana Víšková. „Když za mnou přijel můj syn z Anglie, nafotil si to a vyvěsil na internetu, jak vypadá ekologie v jeho rodné zemi,“ říká. „Práší se tady. Když přivážejí obrazovky nákladními auty, je to hlučné, stejně jako když je házejí do kontejnerů. Na dvoře se válí hromady nepořádku a my na to všechno koukáme, protože nemáme jinou možnost. Vlastně bydlíme na smetišti. Kdybych chtěla prodat byt, nemám šanci. Kdo sem půjde?“ Několikrát jednala s představiteli firmy Marketa Remone, která sběrnu provozuje, s krajskými úředníky i s hygienou. Podle těchto orgánů je ale všechno v pořádku. Víšková se chystá sepsat petici, v níž bude požadovat přesunutí sběrného dvora do jiných míst. Jak uvedla, většina obyvatel z okolí chce petici podepsat.
„Minulý týden jsme tady měli kontrolu z hygieny a dokonce jsme byli pochváleni za vysázení padesáti stromů,“ brání se ředitel společnosti Jan Kristek. „Vybudovali jsme novou příjezdovou cestu namísto původní, abychom snížili hlučnost, začátek pracovní doby jsme ze šesté hodiny posunuli na sedmou. Dokonce jsme prováděli 24 hodinové měření hlučnosti právě na podnět paní Víškové. Podle tohoto měření nedosahuje hluk ani mezních hodnot. Co šlo, to jsme přesunuli dovnitř budovy,“ říká ředitel. „Splnili jsme všechny požadavky úředníků,“ dodává.
„Dveře dílny jsou věčně otevřené a hluk stejně proniká ven,“ oponuje mu další z obyvatelek sídliště, učitelka v důchodu. „A tady mezi paneláky se to velmi rozléhá. Nehledě na to, že výhled z okna je velice nevábný a pořád máme všude vrstvu prachu,“ uvádí žena, která ze šestého patra věžáku kouká přímo na plné kontejnery.
„Jedná se o sběrný dvůr nebezpečných odpadů. Na uvedeném místě ho již asi deset let provozuje soukromá firma - společnost Marketa Remone,“ uvádí mluvčí chebské radnice Martina Kuželová. „Z hlediska ochrany životního prostředí jde o výjimečnou záležitost, proto také podobné aktivity nedozoruje město, ale jejich kontrola spadá rovnou do kompetence Inspekce životního prostředí,“ pokračuje mluvčí. „Kolegyni, která tu zastupuje státní správu, jsme již o podnětu občanů informovali. Výsledky šetření zřejmě budeme znát v průběhu příštího týdne,“ dodává.