Hnutí Doktoři za uzdravení společnosti se rozhodlo z koalice vystoupit, protože sociální demokraté a komunisté odmítli akceptovat požadavek Doktorů na setrvání Bereniky Podzemské ve funkci radní pro krajské zdravotnictví. ČSSD a KSČM, které se tímto ujímají vlády nad Karlovarským krajem, zkritizovaly i dalších pět bodů, které Doktoři prosazovali a byly podle nich součástí koaličních dohod. Doktoři tak koalici oslabili, přesto má většinu, i když pouze o dva hlasy. Z pětačtyřiceti krajských zastupitelů je nyní v koalici čtyřiadvacet zastupitelů z ČSSD a KSČM. Krajská koalice tak neprosadí bez pomoci opozice, v níž je nyní kromě ODS, Alternativy a lidovců také hnutí Doktoři, téměř nic.

„Koalice ČSSD, hnutí Doktoři a KSČM skončila. Smírčí jednání bylo neúspěšné, nedohodli jsme se. My jsme požadovali pouze odvolání Bereniky Podzemské, která, ačkoliv s Doktory hlasovala pro zachování nemocnic v Sokolově, Karlových Varech a Chebu, začala prosazovat bipolární model zdravotnictví a sokolovskou nemocnici chtěla utlumit. A já se ptám. Kam bychom umístili 250 až 300 pacientů z této nemocnice?“ zdůraznil hejtman Josef Novotný (ČSSD).

Podle náměstka hejtmana Martina Havla (ČSSD) potopilo krajskou koalici šest bodů, které Doktoři vehementně prosazovali. „Na odvolání ředitele Krajského úřadu Karlovarského kraje musejí být zákonné důvody. Ty nejsou, proto je pro nás tento požadavek nepřijatelný a nesplnitelný. Stejně tak je na tom personální výměna vedoucího odboru zdravotnictví,“ uvedl Havel. Podle Petra Navrátila, náměstka hejtmana Karlovarského kraje (ČSSD), bylo šest bodů, s nimiž přišli Doktoři na pondělní smírčí jednání, nesplnitelných a nikdy nebyly součástí koaliční dohody.

„Jsme ochotni hledat nové cesty, ale to, že taková dohoda existovala, jsem slyšel poprvé. Politika se dělá formou usnesení, a co je usnesení, to platí,“ uvedl.

Koho sociální demokracie navrhne na uvolněný post krajského radního pro zdravotnictví, to hejtman Novotný neprozradil. „Zatím to zvažujeme,“ uvedl. Stejně tak se vyjádřil k obsazení postu radního pro školství Vratislava Emlera, který byl do funkce nominován hnutím Doktoři a podle nich odchází s nimi do opozice.

Podle Dalibora Stacha z hnutí Doktoři trpí někteří členové sociální demokracie ztrátou paměti. „Přistoupili jsme na koaliční dohodu a díky bohu máme záznamy z jednání krajského zastupitelstva. ČSSD si zkrátka našla důvody, pro něž nešlo našich šest bodů, kterými jsme vstup do koalice podmínili, splnit. Naše mise je v této koalici splněna. Pro neshody jsme se rozhodli z tohoto uskupení vystoupit k poslednímu dni v letošním listopadu. Nyní jsme v opozici.“

Komunisté jsou z rozpadu krajské koalice rozpačití a podle náměstka Jaroslava Borky to oslabí krajskou koaliční vládu. „Měli jsme snahu koalici udržet a domnívali jsme se, že jsme na téže straně barikády. Osobně mě výsledek smírčího jednání mrzí, ale neshodli jsme se. Je to škoda,“ uvedl.

Podle hejtmana Josefa Novotného je zatím rozšíření krajské koalice o ODS velice nepravděpodobné. Přesto nevylučuje nic. Změny hodlá vedení kraje ale učinit ve statutárních orgánech Karlovarské krajské nemocnice, akciové společnosti, ačkoliv Doktoři tvrdí, že na posty v dozorčí radě a zdravotního ředitele nominovali manažery, nikoliv politiky. „Vyhlásíme výběrové řízení na funkci generálního ředitele nemocnice a provedeme personální změny ve statutárních orgánech nemocnice. Každý je nahraditelný,“ uzavřel hejtman Josef Novotný.