Jedinečnou expedici na území Gruzie hodlá v únoru tohoto roku uskutečnit chebský tým Davida Böhma. Celkem tříčlenná skupina chce přejít Malý Kavkaz. Výprava to bude sportovní, ale především charitativní.

„Shromažďujeme prostředky pro děti do škol,“ řekl David Böhm, hlavní iniciátor této expedice. „Chceme je přepravit přes zasněžený Malý Kavkaz do oblastí, které jsou právě v zimě běžně zcela nepřístupné. Vlastními silami dopravíme 100 kilogramů humanitárního materiálu, který dětem v těchto oblastech pomůže se vzděláním.“

Součástí expedice bude i podpora činnosti kláštera Sapara. Účastníci výpravy chtějí také přiblížit oblast z hlediska přírodní i historické zvláštnosti. Současně vytvoří průvodce a dokument o tom, jak lidé v těchto horských oblastech žijí.

První část výpravy bude dlouhá zhruba 120 kilometrů. Celý tým čeká náročný přechod zasněženého Malého Kavkazu na sněžnicích. Jelikož bude terén opravdu velmi náročný, tak s sebou budou mít i zkrácené a upravené saně s humanitárním materiálem. „Chtěli bychom první část zvládnout nejdéle do pěti dní,“ řekl Böhm. Druhá část již bude na lehko a skupinu horolezců bude čekat už jen zhruba čtyřicet kilometrů do místa, kde je bude možné vyzvednout speciálním vozidlem schopným projet složitý terén. Tento automobil je doveze do prvního většího města.

Celou výpravu vede David Böhm, který bude plnit funkci medika, kameramana a fotografa. Momentálně zajišťuje jednání se sponzory a komunikuje za celou expedici s veřejností. Dalším členem je Petr Šigut, jenž bude mít na starosti materiální zabezpečení a kuchyň. Posledním členem je navigátor a technický specialista Ladislav Kašpar. V doprovodném týmu budou pouze Jozef Murín, který tamní lokalitu zná velmi dobře, protože v Gruzii působil v rámci projektu společnostiČlověk v tísni. Pomůže také Kristina Kvetenadze, pracovnice společnosti Člověk v tísni a Huknuti Kirkitadze, což je tamní průvodce.

Do současné doby se nikdo na podobnou trasu nevydal. Bude záležet zejména na samotném sportovním výkonu. Chebská výprava se bude pohybovat v nehostinných oblastech pouze s využitím vlastních sil.