Horští záchranáři mají za sebou oblastní soutěž Horské služby ČR. Konala se tentokrát ve skicentru Bouřňák. Cílem soutěže bylo prověřit fyzickou zdatnost a práci s horolezeckou technikou. Součástí také byl test ze zdravovědy a práce s horolezeckou technikou. Soutěže se přitom účastní takzvaní čekatelé a samotní členové Horské služby.

Pořadatelé z okrsku Bouřňák letos připravili fyzicky mnohem náročnější soutěž, než tomu bylo v uplynulých letech. „Úroveň byla vysoká. Prověřili jsme nejen fyzickou, ale i technickou připravenost,“ řekl náčelník Horské služby ČR v Krušných horách Miroslav Güttner.
Celou soutěž absolvovali záchranáři se skialpinistickým vybavením.

Začali obřím slalomem na sjezdovce Hrobská, z níž přešli do fyzické etapy dlouhé zhruba sedm kilometrů, s převýšením 840 metrů. V jejím průběhu navíc absolvovali technickou část, kdy se spouštěli a vylézali po laně z rokle hluboké čtyřicet metrů a museli si například připevnit skialpové lyže na batoh. Následně na lyžích pokračovali do cíle. Poté už je čekal test ze zdravovědy a práce s lanem, kde předvedli uzlování. „To už jsme si pořádně vydechli, že máme vše za sebou. Zvítězit v takové konkurenci je pro mne úspěch, kterého si velmi cením. Letos to byla pořádná prověrka fyzické připravenosti,“ říká bublavský horský záchranář Miroslav Račko.

Soutěže se letos účastnilo pětatřicet závodníků, což byla rekordní účast. Nejlépe přitom dopadli závodníci z pořadatelského okrsku Bouřňák, kteří obsadili první tři místa v kategorii starší. Nejlepší ve starší kategorii byl Pavel Antl. V mladší pak Miroslav Račko z okrsku Bublava. Nejstarším závodníkem byl Bohumil Havel z Bublavy, který podle svých kolegů ukázal, že členství v Horské službě je i o kamarádství. „V půlce trati půjčil své skialpy kolegovi, kterému prasklo vázání, ale sám se nevzdal a absolvoval zbytek fyzické etapy pěšky, s poškozenými lyžemi připnutými na batohu,“ poukázal na závěr Račko.

Účast v oblastní soutěži slouží také k nominaci členů na Mezinárodní soutěž horských služeb, která se uskuteční v dubnu v Krkonoších.