Zatímco si zbytek republiky může nechat o houbách jen zdát, lidé z Karlovarského kraje se radují z plných košíků. Jak však odborníci upozorňují, houbaři by si měli dávat stále pozor na klíšťata.

Předpověď aktivity klíšťat, kterou vydává Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem, je sice příznivá, stále je však nutné být v lese opatrný. Stupeň aktivity klíšťat se má v týdnu pohybovat mezi 1 a 2. Co to znamená? Podle odborníků je vhodné zvolit pro návštěvu listnatých a smíšených porostů a křovin s bylinnou vegetací oblečení z hladké světlé látky a občas prohlédnout zejména kalhoty a případně odstranit přichycená klíšťata. Večer a ráno po návštěvě lesa by se lidé měli zkontrolovat, zda nemají na těle přisátého parazita.

Největší riziko nákazy borreliózou mají v kraji houbaři na Karlovarsku, na Chebsku je zase víc klíšťat nakažených klíšťovou encefalitidou. Mnozí se tak brání.

„Kvůli houbařské sezóně, která na některých místech republiky v posledních týdnech právě vrcholí, výrazně přibývá lidí ohrožených klíšťaty. Ta mohou zaútočit i v podzimních měsících. Naštěstí si stále více lidí toto riziko uvědomuje, a dramaticky proto roste zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě," potvrdil Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Klíšťata přenáší také lymeskou borreliózu.

„Na území Karlovarského kraje bylo v srpnu zaznamenáno 13 případů lymeské borreliózy," sdělila Martina Prokopová, ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje. Loni v srpnu evidovali hygienici o jeden případ víc. „V letošním roce bylo hlášeno v měsíci září 10 případů, což je o 10 onemocnění méně než v loňském roce. Během právě probíhajícího měsíce října zatím neevidujeme žádný případ onemocnění," sdělila.

Typickým biotopem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy, zejména jejich okraje, a porosty na okrajích vodních toků. Často se klíšťata vyskytují i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Výrazně méně jich je v jehličnatých lesích, hlavně jsou-li bez podrostu, a v kamenitém prostředí s minimem porostu. S nadmořskou výškou sice velikost populace klíštěte klesá, nicméně na našem území byl jeho výskyt v posledních desetiletích zaznamenán i v horských polohách až na horní hranici lesa.