Houbařům z regionu končí období smutku a nečinnosti. Vydatně zapršelo a do dvou týdnů se dá na Chebsku očekávat nástup houbařských žní.

„Tak výrazu žně bych se raději vyhýbal, protože mi občas neúspěšní houbaři po zveřejnění takových tvrzení nadávají," usmíval se předseda Mykologického klubu Slavkovský les Jiří Pošmura a dodal, že se opravdu tak do čtrnácti dnů budou houby už hojněji na Chebsku vyskytovat. „Vše je závislé na tom, nakolik kde byla půda vyprahlá. Ta vyschlá místa budou mít samozřejmě zpoždění. Ale opakuji, že i v tom suchu se třeba na Ašsku daly občas posbírat třeba lišky a kozáky," dodal zkušený mykolog.

Podle Jiřího Pošmury také vše nasvědčuje tomu, že se opět začnou vyskytovat oblíbené obří pýchavky. „Těm se daří například v okolí Starého Rybníku. Zkušený houbař a kulinář Jiří Pošmura neopomněl tradičně doplnit, že v kuchyni lze pro tento nezaměnitelný houbařský úlovek najít různorodé použití.

„Dokud je dužnina bílá, patří pýchavka k velmi chutným houbám. Vrchní slupku oloupeme a tužší dužinu pak dále připravujeme. Pozor na staré kusy, hnědé zbarvení dužiny už do kuchyně nepatří, to je znak toho, že pýchavka je stará a již zraje. Stejně tak není vhodné konzumovat pýchavky přemokřené a nasáklé vodou. Pýchavky se dají klasicky smažit v trojobalu. Výborný je rovněž ´pýchavkový mozeček´. Na něj je třeba pýchavka, vejce, máslo, cibule, pepř a sůl. Nadrobno nakrájenou cibuli osmažíme na másle či oleji, přidáme pokrájené houby, pepř a podusíme. Zalijeme vejcem a za stálého míchání necháme zhoustnout. Odstavíme, osolíme a posypeme nasekanou petrželkou. Podáváme s brambory nebo s pečivem," pomlaskával si mykolog labužník Pošmura.