Houbaři z Chebska dokazují, že sezóna ještě neskončila. Kdo má možnost, měl by se podle nich ještě do lesa vydat.

Pěknými úlovky se může pochlubit například vášnivý houbař Milan Skybík z Chebu, který si z lesa naposledy odnesl hlívu ústřičnou, Jidášovo ucho či penízovku sametovou.

„Houby sbírám v jakémkoliv ročním období. Upravuji je na všechny možné způsoby od bramboračky přes smaženici až po smažené hříbky, které dělá velmi dobře moje manželka," potvrdil milovník hub a pokračoval. „Podle mne je však nejchutnější ryzec syrovinka, jemně osolený a na malém množství sádla nebo nasucho opečený na pánvi. Ryzec je mojí nejoblíbenější houbou díky své nezaměnitelné chuti a lahodné vůni. Velmi dobrá je také muchomůrka růžovka, u které si ovšem nezkušenější houbaři musí dát pozor na záměnu s některou z jedovatých muchomůrek. Samozřejmě nepohrdnu hřibem smrkovým, dubovým nebo borovým, pokud ovšem nejsou červivé, což se bohužel stává velmi často," upřesnil Skybík s tím, že jedním z jeho oblíbených houbařských revírů je okolí Horní Hraničné.

Podle svých slov nemá ani obavy z přemrzlých hub, protože po mrazech sbírá jen houby, kterým mrazy nevadí, jako jsou právě například hlíva ústřičná, ucho Jidášovo nebo penízovka sametonohá. „Sbírání přemrzlých běžných druhů letních či podzimních hub ovšem nedoporučuji, protože opakovaným zmrazováním a rozmrazováním vznikají i u běžně jedlých druhů hub látky, které mohou způsobit otravy lidského organismu," dodal.

Také seniorka Jiřina Dvořáková z Chebu se i přes nepřízeň počasí na houby vydává ráda. „Na houby jsme se naposledy vydali s manželem o minulém víkendu," řekla seniorka. „Chodíme na Myslivnu do lesíka za Skalku. Musím říct, že mě překvapilo, kolik hub roste. Je pravda, že sice musíte hledat opravdu důkladně, ale nakonec se poštěstilo." Z úlovků pak přichystá smaženici nebo je na plechu usuší, aby měla zásobu do polévek a omáček také na zimu.

S přáteli z mykologického klubu zašel do lesa také Jiří Pošmura, předseda Mykologického klubu Slavkovský les. A s prázdnou neodešli, našli plný košík čirůvek.

„Čirůvky jsou houby méně známé. Podle gurmánů jsou však chutnější než tolik vyhledávané hřiby," vysvětlil. „Při spatření čirůvky fialové si neznalý houbař možná může myslet něco o čarodějnicích. Její živé, ametystově fialové zbarvení je opravdu netypické, ale s až 15 centimetrů širokými klobouky a silným třeněm roste v početných skupinách celkem hojně od srpna do pozdního listopadu v listnatých, smrkových i smíšených lesích a také na loukách." Jak popsal, je velice podobná čirůvce špinavé, která má o něco méně výraznou, spíše šedě fialovou barvu, tenčí třeň a roste spíše v trávě na okrajích lesů. „Třetí do party jim dělá čirůvka dvoubarvá. Ta má nejmasitější, jen na okrajích nafialovělé, jinak ploše rozložené špinavě šedookrové klobouky a silný fialový třeň. Roste od října do zimy, avšak téměř výhradně mimo les tedy na lukách a pastvinách," podotkl. A k čemu se čirůvky hodí? Chutné jsou do smaženice, pod maso, ale jsou dobré také zavařené ve sladkokyselém nálevu.

„Čirůvka fialová má ovšem navíc jeden úžasný, ten shora připomínaný, téměř čarodějnický dar: vědcům se totiž podařilo izolovat z ní látku s hypoglykemickým účinkem, takže je doporučovanou stravou pro diabetiky," dodal Jiří Pošmura. (hel, rej, sim)