Vzácné plodnice bedlovnice zlaté i obyčejné holubinky, které člověk objeví snad v každém lese, mohli o víkednu obdivovat obyvatelé i návštěvníci Mariánských Lázní. Kynžvartská pobočka České mykologické společnosti zde totiž už podvanácté uspořádala hojně navštěvovanou tradiční podzimní výstavu hub. Odborníkům i prostým laikům výstava nabídla široký pohled na bohatství, které se skrývá v českých lesích.

„Chodím na houby snad celý život. Tu vášeň jsem zdědil po svém otci a dědovi,“ řekl s úsměvem předseda pobočky Čeké mykologické společnosti v Lázních Kynžvart Jan Šimice. Ten i přes skutečnost, že už oslavil jedenasedmdesáté narozeniny, tráví v lese hodně volného času. Také lidem, kteří se na něj obrátí s prosbou, zda by jim neurčil jejich úlovky, rád a s nadšením pomáhá. „Mohu říci, že patřím k několika málo lidem, kteří nejen houby rádi sbírají, ale také je rádi čistí, upravují a konzumují,“ směje se Šimice.

Výstava hub se už tradičně setkává s obrovským zájmem veřejnosti. Málokdo si nechá ujít pohled na úlovky, které v předcházejících dnech mykologové v přírodě nasbírali. Se svou troškou do mlýna přijeli mariánskolázeňským kolegům pomoci i odborníci z jiných oblastí republiky. Například Marie Pospíšilová z Úpice přivezla do Mariánských Lázní opravdovou raritu: „Bedlovnice zlatá. Ta roste jen na několika místech u nás v Podkrkonoší, a je jí stále méně, “ vysvětlila.

Objevily se však i další poklady. Například ouško kornoutkovité, ouško citronové, kyjanka křehká či houba s poetickým názvem losák blankytný. „Patříme mezi houbařské blázny,“ tvrdí jedni z návštěvníků, Jaroslava a Petr Poslovi, kteří pro svou lásku k houbám vstoupili do mykologického spolku. Na mariánskolázeňskou výstavu hub se sjíždějí lidé z celého okolí také proto, že zde tamní nadšenci nabízejí navíc i ochutnávku nejrůznějších způsobů, na které lze houby připravit. Mnozí návštěvníci teprve tady poprvé ochutnají houbové karbanátky, pečenáče, či vyhlášenou houbovou tlačenku.